phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to bs translation catalogue (324 entries)

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
bs: "DROP DATABASE" komanda je onemogućena.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
bs: "PRIMARY" <b>mora</b> biti ime <b>samo</b> primarnog ključa!

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
bs: %d. %B %Y. u %H:%M

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
bs: %s dana, %s sati, %s minuta i %s sekundi

en: A primary key has been added on %s.
bs: Osnovni ključ je upravo dodan %s.

en: Aborted
bs: Prekinuto

en: Access denied!
bs: Ulaz nije dozvoljen!

en: Action
bs: Akcija

en: Actions
bs: Akcija

en: Add AUTO_INCREMENT value
bs: Dodaj AUTO_INCREMENT vrijednost

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
bs: Dodaj uslove pretraživanja (dio "WHERE" upita):

en: Administration
bs: Administracija

en: All
bs: Sve

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
bs: Dozvoljava dodavanje korisnika i privilegija bez ponovnog učitavanja tabela privilegija.

en: Allows altering the structure of existing tables.
bs: Dozvoljava izmjenu struktura postojećih tabela.

en: Allows changing data.
bs: Dozvoljava izmenu podataka.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
bs: Dozvoljava povezivanje iako je dostignut maksimalan broj dozvoljenih veza; Neophodno za većinu administrativnih opcija kao što su podešavanje globalnih promenljivih ili prekidanje procesa ostalih korisnika.

en: Allows creating and dropping indexes.
bs: Dozvoljava kreiranje i brisanje ključeva.

en: Allows creating new databases and tables.
bs: Dozvoljava kreiranje novih baza i tabela.

en: Allows creating new tables.
bs: Dozvoljava kreiranje novih tabela.

en: Allows creating temporary tables.
bs: Dozvoljava kreiranje privremenih tabela..

en: Allows deleting data.
bs: Dozvoljava brisanje podataka.

en: Allows dropping databases and tables.
bs: Dozvoljava odbacivanje baza i tabela.

en: Allows dropping tables.
bs: Dozvoljava odbacivanje tabela.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
bs: Dozvoljava uvoz podataka i njihov izvoz u datoteke.

en: Allows inserting and replacing data.
bs: Dozvoljava umetanje i zamjenu podataka.

en: Allows locking tables for the current thread.
bs: Dozvoljava zaključavanje tabela tekućim procesima.

en: Allows reading data.
bs: Dozvoljava čitanje podataka.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
bs: Dozvoljava ponovno učitavanje podešavanja servera i pražnjenje keša servera.

en: Allows shutting down the server.
bs: Dozvoljava gašenje servera.

en: Alter table order by
bs: Promijeni redoslijed u tabeli

en: An index has been added on %s.
bs: Ključ je upravo dodan %s.

en: Analyze table
bs: Analiziraj tabelu

en: Any
bs: Bilo koji

en: Any host
bs: Bilo koji host

en: Any user
bs: Bilo koji korisnik

en: Apr
bs: apr

en: Ascending
bs: Rastući

en: Attributes
bs: Atributi

en: Aug
bs: aug

en: B
bs: bajta

en: Back
bs: Nazad

en: Binary
bs: Binarni

en: Binary - do not edit
bs: Binarni - ne mijenjaj

en: Bookmark this SQL query
bs: Obilježi SQL-upit

en: Bookmarked SQL query
bs: Obilježen SQL-upit

en: Browse
bs: Pregled

en: Browse foreign values
bs: Pregledaj strane vrijednosti

en: CSV
bs: CSV format

en: CSV for MS Excel
bs: CSV za MS Excel

en: Can't copy table to same one!
bs: Ne mogu da kopiram tabelu u samu sebe!

en: Can't move table to same one!
bs: Ne mogu da premjestim tabelu u samu sebe!

en: Can't rename index to PRIMARY!
bs: Ne mogu da promenim ključ u PRIMARY (primarni) !

en: Cannot log in to the MySQL server
bs: Ne mogu da se prijavim na MySQL server

en: Cardinality
bs: Kardinalnost

en: Change
bs: Promijeni

en: Change password
bs: Promeni lozinku

en: Character set of the file:
bs: Karakter set datoteke:

en: Charset
bs: Karakter set

en: Charsets
bs: Kodne strane

en: Check privileges for database "%s".
bs: Provjeri privilegije za bazu "%s".

en: Check table
bs: Provjeri tabelu

en: Collation
bs: Sortiranje

en: Column
bs: Kolona

en: Column names
bs: Imena kolona

en: Column-specific privileges
bs: Privilegije vezane za kolone

en: Command
bs: Naredba

en: Comments
bs: Komentari

en: Compression
bs: Kompresija

en: Connections
bs: Konekcije

en: Create
bs: Napravi

en: Created
bs: Kreirano

en: Creation
bs: Napravljeno

en: Data
bs: Podaci

en: Data only
bs: Samo podaci

en: Database
bs: Baza podataka

en: Database %1$s has been created.
bs: Baza %1$s je kreirana.

en: Database %s has been dropped.
bs: Baza %s je odbačena.

en: Database comment
bs: Komentar baze

en: Database-specific privileges
bs: Privilegije vezane za bazu

en: Databases
bs: Baze

en: Databases statistics
bs: Statistika baze

en: Dec
bs: dec

en: Default
bs: Podrazumjevano

en: Delete
bs: Obriši

en: Deleting %s
bs: Brišem %s

en: Descending
bs: Opadajući

en: Description
bs: Opis

en: Disabled
bs: Onemogućeno

en: Display order:
bs: Redosled prikaza:

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
bs: Prikazuje umanjenu sliku na koju je moguće kliknuti; opcije: širina, visina u pikselima (čuva originalni odnos).

en: Displays a link to download this image.
bs: Prikazuje link ka ovoj slici (npr. direktno preuzimanje iz BLOB-a).

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
bs: Pokazuje samo deo stringa. Prva opcija je ofset koji definiše gde počinje izlaz vašeg teksta (podrazumevano 0). Druga opcija je ofset koji pokazuje koliko će teksta biti prikazano. Ako je nema, sav preostali tekst će biti prikazan. Treća opcija određuje koji će znaci biti dodati izlazu kada se prikaže podstring (podrazumevano: …) .

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
bs: Napravi "upit po primjeru" (džoker: "%")

en: Do not change the password
bs: Nemoj da mijenjaš lozinku

en: Documentation
bs: Dokumentacija

en: Drop
bs: Odbaci

en: Drop the databases that have the same names as the users.
bs: Odbaci baze koje se zovu isto kao korisnici.

en: Dump has been saved to file %s.
bs: Sadržaj baze je sačuvan u fajl %s.

en: Dumping data for table
bs: Prikaz podataka tabele

en: Edit
bs: Promeni

en: Effective
bs: Efektivne

en: EiB
bs: EB

en: Empty
bs: Isprazni

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Error
bs: Greška

en: Explain SQL
bs: Objasni SQL

en: Export
bs: Izvoz

en: Extra
bs: Dodatno

en: Failed attempts
bs: Neuspelih pokušaja

en: Feb
bs: feb

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
bs: Datoteka %s već postoji na serveru, promijenite ime datoteke ili uključite opciju prepisivanja.

en: Find:
bs: Traži:

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
bs: Za podrazumjevanu vrijednost, unesite samo jednu vrijednost, bez kosih crta ili navodnika u ovom obliku: a

en: Fri
bs: Pet

en: Fulltext
bs: Tekst ključ

en: Function
bs: Funkcija

en: General relation features
bs: Opšte osobine relacija

en: GiB
bs: GB

en: Gives access to the complete list of databases.
bs: Daje pristup kompletnoj listi baza.

en: Global privileges
bs: Globalne privilegije

en: Go
bs: Kreni

en: Go back to previous page
bs: Nazad na prethodnu stranu

en: Grant
bs: Omogući

en: Has no effect in this MySQL version.
bs: Nema efekta u ovoj verziji MySQL-a.

en: Home
bs: Početna strana

en: Ignore
bs: Ignoriši

en: Includes all privileges except GRANT.
bs: Uključuje sve privilegije osim GRANT.

en: Index
bs: Ključ

en: Index %s has been dropped.
bs: Ključ %s je obrisan.

en: Index name:
bs: Ime ključa :

en: Index type:
bs: Tip ključa :

en: Indexes
bs: Ključevi

en: InnoDB Status
bs: InnoDB status

en: Insert
bs: Novi zapis

en: Insert another new row
bs: Dodaj još jedan novi red

en: Insert as new row
bs: Unesi kao novi red

en: Insufficient space to save the file %s.
bs: Nedovoljno prostora za snimanje datoteke %s.

en: Jan
bs: jan

en: Jul
bs: jul

en: Jun
bs: jun

en: Keyname
bs: Ime ključa

en: KiB
bs: KB

en: Kill
bs: Obustavi

en: Landscape
bs: Položeno

en: Last check
bs: Posljednja provjera

en: Last update
bs: Posljednja izmjena

en: Length/Values
bs: Dužina/Vrijednost*

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
bs: Ograničava broj komandi koje menjaju tabele ili baze koje korisnik može da izvrši na sat.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
bs: Ograničava broj novih konekcija koje korisnik može ta otvori na sat.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
bs: Ograničava broj upita koje korisnik može da uputi serveru za sat.

en: Links to
bs: Veze ka

en: Local
bs: Lokalni

en: Log in
bs: Prijavljivanje

en: Log out
bs: Odjavljivanje

en: Login Information
bs: Podatci o prijavi

en: Mar
bs: mar

en: May
bs: maj

en: MiB
bs: MB

en: Missing value in the form!
bs: Nedostaje vrijednost u obrascu!

en: Modifications have been saved
bs: Izmjene su sačuvane

en: Mon
bs: Pon

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
bs: MySQL je vratio prazan rezultat (nula redova).

en: MySQL said:
bs: MySQL kaže:

en: Name
bs: Ime

en: No
bs: Ne

en: No Password
bs: Nema lozinke

en: No Privileges
bs: Nema privilegija

en: No change
bs: Nema izmjena

en: No databases
bs: Baza ne postoji

en: No databases selected.
bs: Nije izabrana ni jedna baza.

en: No index defined!
bs: Ključ nije definisan!

en: No index parts defined!
bs: Dijelovi ključa nisu definisani!

en: No privileges.
bs: Nema privilegija.

en: No tables found in database.
bs: Tabele nisu pronađene u bazi.

en: None
bs: nema

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
bs: Napomena: uključivanje statistika može prouzrokovati veliki protok podataka između web i MySQL servera.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
bs: Napomena: Postavljanje ovih opcija na 0 (nulu) uklanja limite.

en: Nov
bs: nov

en: Number of rows per page
bs: Broj redova po strani

en: OK
bs: U redu

en: Oct
bs: okt

en: Official Homepage
bs: phpMyAdmin veb sajt

en: Operations
bs: Operacije

en: Optimize table
bs: Optimiziraj tabelu

en: Or
bs: ili

en: Overhead
bs: Prekoračenje

en: Overwrite existing file(s)
bs: Prepiši postojeće fajlove

en: Page number:
bs: Broj strane:

en: Paper size
bs: Dimenzije papira

en: Password
bs: Lozinka

en: Password:
bs: Lozinka:

en: PiB
bs: PB

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
bs: Molimo unesite vrijednosti za opcije transformacije koristeći ovaj oblik: 'a', 100, b,'c'…<br>Ako treba da unesete obrnutu kosu crtu ("\") ili apostrof ("'") u te vrijednosti, stavite obrnutu kosu crtu ispred njih (na primjer '\\xyz' ili 'a\'b').

en: Portrait
bs: Uspravno

en: Primary
bs: Primarni

en: Print
bs: Štampaj

en: Privileges
bs: Privilegije

en: Processes
bs: Procesi

en: Propose table structure
bs: Predloži strukturu tabele

en: Query
bs: Upit po primeru

en: Query window
bs: Prozor za upite

en: Re-type
bs: Ponovite unos

en: Received
bs: Primljeno

en: Relational schema
bs: Relaciona shema

en: Reloading the privileges
bs: Ponovo učitavam privilegije

en: Rename table to
bs: Promjeni ime tabele u

en: Repair table
bs: Popravi tabelu

en: Reset
bs: Resetuj

en: Resource limits
bs: Ograničenja resursa

en: Revoke
bs: Zabrani

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
bs: Obustavi sve aktivne privilegije korisnika i zatim ih obriši.

en: Row length
bs: Dužina reda

en: Row size
bs: Veličina reda

en: Rows
bs: Redova

en: Run SQL query/queries on database %s
bs: Izvrši SQL upit(e) na bazi %s

en: SQL query
bs: SQL upit

en: SQL query on database <b>%s</b>:
bs: SQL upit na bazi <b>%s</b>:

en: Sat
bs: Sub

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Save as file
bs: Sačuvaj kao datoteku

en: Search
bs: Pretraživanje

en: Search in database
bs: Pretraživanje baze

en: Sent
bs: Poslato

en: Sep
bs: sep

en: Server variables and settings
bs: Serverske promenljive i podešavanja

en: Session value
bs: Vrijednost sesije

en: Show
bs: Prikaži

en: Show PHP information
bs: Prikaži informacije o PHP-u

en: Show all
bs: Prikaži sve

en: Show color
bs: Prikaži boju

en: Show grid
bs: Prikaži mrežu

en: Show this query here again
bs: Prikaži ponovo ovaj upit

en: Size
bs: Veličina

en: Skip Explain SQL
bs: Preskoči objašnjavanje SQL-a

en: Sort
bs: Sortiranje

en: Space usage
bs: Zauzeće

en: Statements
bs: Ime

en: Structure
bs: Struktura

en: Structure and data
bs: Struktura i podatci

en: Structure only
bs: Samo struktura

en: Submit
bs: Pošalji

en: Sum
bs: Ukupno

en: Switch to %svisual builder%s
bs: Pređi na %svizualni graditelj%s

en: Switch to copied table
bs: Pređi na kopiranu tabelu

en: Table
bs: Tabela

en: Table %s has been copied to %s.
bs: Tabela %s je kopirana u %s.

en: Table %s has been emptied.
bs: Tabela %s je ispražnjena.

en: Table %s has been flushed.
bs: Tabela %s je osvežena.

en: Table %s has been moved to %s.
bs: Tabela %s je pomjerena u %s.

en: Table comments
bs: Komentari tabele

en: Table maintenance
bs: Radnje na tabeli

en: Table of contents
bs: Sadržaj

en: Table options
bs: Opcije tabele

en: Table structure for table
bs: Struktura tabele

en: Table-specific privileges
bs: Privilegije vezane za tabele

en: Tables
bs: Tabele

en: The bookmark has been deleted.
bs: Obilježivač je upravo obrisan.

en: The database name is empty!
bs: Naziv baze je prazan!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
bs: Direkcija koju ste izabrali za slanje nije dostupna.

en: The host name is empty!
bs: Ime hosta je prazno!

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
bs: Ime primarnog ključa mora da bude PRIMARY!

en: The password for %s was changed successfully.
bs: Lozinka za %s je uspješno promjenjena.

en: The password is empty!
bs: Lozinka je prazna!

en: The passwords aren't the same!
bs: Lozinke nisu identične!

en: The primary key has been dropped.
bs: Primarni ključ je obrisan.

en: The privileges were reloaded successfully.
bs: Privilegije su uspešno ponovo učitane.

en: The profile has been updated.
bs: Profil je promjenjen.

en: The selected user was not found in the privilege table.
bs: Izabrani korisnik nije pronađen u tabeli privilegija.

en: The selected users have been deleted successfully.
bs: Izabrani korisnici su uspješno obrisani.

en: The table name is empty!
bs: Ima tabele je prazno!

en: The user %s already exists!
bs: Korisnik %s već postoji!

en: The user name is empty!
bs: Ime korisnika nije unijeto!

en: The web server does not have permission to save the file %s.
bs: Veb serveru nije dozvoljeno da sačuva datoteku %s.

en: Thread %s was successfully killed.
bs: Proces %s je uspješno prekinut.

en: Thu
bs: Čet

en: TiB
bs: TB

en: Time
bs: Vrijeme

en: Total
bs: Ukupno

en: Traffic
bs: Saobraćaj

en: Tue
bs: Uto

en: Type
bs: Tip

en: Unique
bs: Jedinstveni

en: Use text field
bs: Koristi tekst polje

en: Use this value
bs: Koristi ovu vrijednost

en: User
bs: Korisnik

en: User name
bs: Ime korisnika

en: Username:
bs: Korisničko ime:

en: Users having access to "%s"
bs: Korisnici koji imaju pristup "%s"

en: Value
bs: Vrijednost

en: Variable
bs: Promjenljiva

en: Variables
bs: Promjenljive

en: Versions
bs: Verzije

en: View only
bs: Vidi samo

en: Wed
bs: Sri

en: Welcome to %s
bs: Dobrodošli na %s

en: With selected:
bs: Označeno:

en: Words are separated by a space character (" ").
bs: Riječi se odvajaju razmakom (" ").

en: Wrong username/password. Access denied.
bs: Pogrešno korisničko ime/lozinka. Ulaz nije dozvoljen.

en: Yes
bs: Da

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
bs: Nije Vam dozvoljeno da budete ovdje!

en: You have added a new user.
bs: Dodali ste novog korisnika.

en: You have revoked the privileges for %s.
bs: Zabranili ste privilegije za %s.

en: You have updated the privileges for %s.
bs: Ažurirali ste privilegije za %s.

en: as regular expression
bs: kao regularni izraz

en: at least one of the words
bs: bar jednu od riječi

en: database-specific
bs: Specifično za bazu

en: dynamic
bs: dinamički

en: global
bs: globalno

en: in use
bs: se koristi

en: no description
bs: nema opisa

en: not OK
bs: nije u redu

en: per hour
bs: na sat

en: per minute
bs: u minuti

en: per second
bs: u sekundi

en: phpMyAdmin documentation
bs: phpMyAdmin dokumentacija

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
bs: phpMyAdmin je pokušao da se poveže na MySQL server, ali je server odbio povezivanje. Provjerite naziv hosta, korisničko ime i lozinku u config.inc.php i uvjerite se da odgovaraju podacima koje ste dobili od administratora MySQL servera.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
bs: phpMyAdmin nije mogao da prekine proces %s. Vjerovatno je već zatvoren.

en: unknown
bs: nepoznat

en: wildcard
bs: Džoker

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
bs: … obriši starog iz tabele korisnika i zatim ponovo učitaj privilegije.

en: … delete the old one from the user tables.
bs: … obriši stare iz tabela korisnika.

en: … keep the old one.
bs: … sačuvaj stare.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
bs: … obustavi sve privilegije starog korisnika i zatim ga obriši.
