phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to ckb translation catalogue (1224 entries)

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
ckb: دەستەواژەکانی "سڕینەوەی بنکەی زانیاری" ناچالاککراوە.

en: % Time
ckb: کات

en: %d is not valid row number.
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: %d minute
ckb: %d خولەک

en: %d minutes
ckb: %d خولەك

en: %d object(s) created.
ckb: %d یەکە درووست کران.

en: %d second
ckb: %d چرکە

en: %d seconds
ckb: %d چرکە

en: %d table(s)
ckb: %d خشتە(کان)

en: %d total
ckb: %d سەرجەم

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
ckb: %s بیرگەی بزوێنەری سەرەکییە لەسەر ڕاژەکاری MySQL.

en: %s table | %s tables
ckb[0]: %s خشتە
ckb[1]: %s خشتەکان

en: %s value
ckb: %s نرخ

en: %s view
ckb: ‫%s بینراو

en: + Add a new primary key column
ckb: زیادکردن/سڕینەوەی ستونەکان

en: + Add column
ckb: زیادکردن/سڕینەوەی ستونەکان

en: + Add constraint
ckb: زیادکردنی مەرج

en: , latest stable version:
ckb: ، دوایین وەشانی جێگیر:

en: - none -
ckb: - نیە -

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
ckb: هەڵەیەکی گەورەی JavaScript هاتە پێش، دەتەوێت لە ڕوودانی ئەو هەڵەیە ئاگادارمان بکەیتەوە؟

[ctx: AM/PM indication in time]
en: AM
ckb: پ ن

[ctx: AM/PM indication in time]
en: PM
ckb: د ن

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
ckb: زۆرکردنی نرخی زۆربوونی خۆکارانە

en: AUTO_INCREMENT for table
ckb: زۆرکردنی نرخی زۆربوونی خۆکارانە

en: Aborted
ckb: پووچەڵ کرایەوە

en: Access denied!
ckb: ڕێگەنەدرا بە بینین!

en: Action
ckb: کردار

en: Actions
ckb: کردار

en: Add
ckb: و

en: Add %d value(s)
ckb: نرخ(کان)ی %d زیادبکە

en: Add %s
ckb: زیادکردن %s

en: Add %s column(s) to index
ckb: خانەکانی %s زۆر بکە بۆ پێڕست

en: Add AUTO INCREMENT value
ckb: زۆرکردنی نرخی زۆربوونی خۆکارانە

en: Add AUTO_INCREMENT value
ckb: زۆرکردنی نرخی زۆربوونی خۆکارانە

en: Add a linestring
ckb: زیاد کردنی ڕیزبەندە هێڵ

en: Add a point
ckb: زیادکردنی خاڵ

en: Add a polygon
ckb: زیاد کردنی فرە گۆشەیەک

en: Add an inner ring
ckb: زیاد کردنی ئەڵقەیەکی ناوەکی

en: Add an option for column "%s".
ckb: هەڵبژاردەیەک زۆر بکە بۆ خانەی "%s".

en: Add as
ckb: زیادکردن %s

en: Add bookmark
ckb: گەڕانی خشتە

en: Add chart to grid
ckb: زیادکردنی هێلکاری بۆ تۆڕ

en: Add columns to central list
ckb: ستونەکان زیادبکە

en: Add constraints
ckb: زیادکردنی مەرج

en: Add geometry
ckb: زیادکردنی ئەندازەگەری

en: Add index
ckb: زیادکردنی نیشاندەر

en: Add new column
ckb: زیادکردن/سڕینەوەی ستونەکان

en: Add parameter
ckb: پارامیتەر زیادبکە

en: Add prefix
ckb: پێشگر زیادبکە

en: Add prefix to table
ckb: زیادکردنی پێشگر بۆ خشتە

en: Add primary key
ckb: زۆرکردنی نرخی سەرەکیی

en: Add privileges on the following routine:
ckb: خشتەکانی خوارەوە درووست بکە

en: Add table prefix
ckb: گۆڕینی پێشگری خشتە

en: Add tables from other databases
ckb: هیچ خشتەیەک نەدۆزرایەوە لەناو بنکەدراو.

en: Add to Favorites
ckb: زیادکردن بۆ دڵخوازەکان

en: Add to central columns
ckb: ستونەکان زیادبکە

en: Add user account
ckb: زیادکردنی بەکارهێنەر

en: Add user group
ckb: زیادکردنی بەکارهێنەر

en: Adding primary key
ckb: زۆرکردنی نرخی سەرەکیی

en: Additional search criteria
ckb: مەرجی گەڕانی زیاتر

en: Adjust privileges
ckb: تایبەتمەندێتیەکان

en: Advisor system
ckb: سیستەمی ئاگادارکەر

en: Affected rows:
ckb: ڕیزە کارتێکراوەکان:

[ctx: Alias]
en: Column
ckb: ستوون

[ctx: Alias]
en: Database
ckb: بنکەی دراو

[ctx: Alias]
en: Table
ckb: خشتە

en: All
ckb: هەمووی

en: Allow login to any MySQL server
ckb: ڕێگەدان بە چوونەژوورەوە بۆ هەر ڕاژەکارێکی MySQL

en: Allow third party framing
ckb: ڕێگەدان بە بانگکردنی دەرەکی (بانگکردنی PhpMyAdmin بە بەکاربردنی frame)

en: Allows deleting historical rows.
ckb: زیادکردن/سڕینەوەی ڕیزەکانی مەرج

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
ckb: هەڵەیەک دۆزرایەوە و ڕاپۆرتێک خۆکارانە نێردرا لەسەر بنچینەی تایبەتمەندییەکان.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
ckb: هەڵەیەک دۆزرایەوە و ڕاپۆرتێک دروستکرا بەڵام ناردنی سەرکەوتوونەبوو.

en: Analyse query
ckb: لێکدانەوەی داواکاری

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
ckb: شیکردنەوە & کردنەوەی تۆمارەکان. لەوانەیە کاتێکی کەمی پێ بچێت.

en: Analysing logs
ckb: شیکردنەوەی تۆمارەکان

en: Analyze table
ckb: شیکردنەوەى خشتە

en: Analyzing…
ckb: لێکدانەوە…

en: Another column
ckb: زیادکردن/سڕینەوەی ستونەکان

en: Any
ckb: هەریەکێک

en: Any host
ckb: هەر خانەخوێیەک

en: Appearance settings
ckb: ڕێکخستنی دەرکەوتنەکان

en: Apply
ckb: جێبەجێکردن

en: Apr
ckb: نیسان

en: April
ckb: نیسان

en: Are you sure?
ckb: ئایا دڵنیایت؟

en: Ascending
ckb: لە سەرەتاوە بۆ کۆتایی

en: Attribute
ckb: بەشداری کردن

en: Attributes
ckb: تایبەتمەندی

en: Aug
ckb: ئاب

en: August
ckb: ئاب

en: Authentication Application (2FA)
ckb: ڕێکخستنەکانی هەنووکە

en: Authentication code:
ckb: ڕێکخستنەکانی هەنووکە

en: Authentication settings.
ckb: ڕێکخستنەکانی هەنووکە

en: Authentication type
ckb: جۆری ڕێگەپێدان

en: Author
ckb: نووسەر

en: Available browser display transformations
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Average load
ckb: ڕێژەی بار

en: B
ckb: بایت

en: Back
ckb: گەڕانەوە

en: Bad parameters!
ckb: ڕادە هەڵەکان!

en: Bad type!
ckb: جۆری هەڵە !

en: Binary
ckb: دووانەیی

en: Binary log
ckb: تۆماری دوودانەیی

en: Bind parameters
ckb: ڕادە هەڵەکان!

en: Blowfish secret
ckb: نهێنی Blowfish

en: Bookmark
ckb: گەڕانی خشتە

en: Bookmark %s has been created.
ckb: شوێندۆز  %s دروستکرا.

en: Bookmark not created!
ckb: شوێندۆز  %s دروستکرا

en: Bookmarks
ckb: گەڕانی خشتە

en: Both
ckb: هەردووک

en: Browse
ckb: گەڕۆک

en: Browsing
ckb: هێنان

en: Buffered memory
ckb: یادی هەڵگیراو

en: Bytes received
ckb: بایت وەرگیرا

en: Bytes sent
ckb: بایت نێردرا

en: CREATE DATABASE before copying
ckb: بنکەی دراوە درووست بکە پێش ڕوونووسکردن

en: Cached memory
ckb: یادی بارکراو

en: Cached swap
ckb: ئاڵوگۆڕی بارکراو

en: Calls
ckb: داخستن

en: Cancel
ckb: لابردن

en: Cancel request
ckb: لابردنی داواکاری

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
ckb: ناتوانرێت بنكه‌دراوه‌كه‌ له‌به‌ر بگیرێته‌وه‌ بۆ هه‌ندێك ناو. ناوه‌كه‌ بگۆڕه‌ و دووباره‌ هه‌وڵبده‌وه‌

en: Cannot read uploaded file.
ckb: فایلەکە لە فایلی بارکراو نیە.

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
ckb: ناتوانی ناونانه‌وه‌ی بنكەی دراوەبكەیت بۆ هەندێک ناو، تكایە ناوەكە بگۆڕە دووبارە هەوڵ بدەرەوە.

en: Central columns
ckb: ستونەکان زیادبکە

en: Central columns table
ckb: ستونەکان زیادبکە

en: Change
ckb: گۆڕین

en: Change password
ckb: گۆڕینی وشەی نهێنی

en: Change report settings
ckb: گۆڕینی ڕێکخستنەکانی ڕاپۆرت

en: Change settings
ckb: گۆڕینی ڕێکخستنەکان

en: Changing charset
ckb: گۆڕینی گورزەپیت

en: Character sets and collations
ckb: ڕێکخستنی پەیوەندی ڕاژەکار

en: Charsets
ckb: گورزەپیتەکان

en: Chart
ckb: هێلکاری

en: Chart Title
ckb: ناونیشانی هێلکاری

en: Chart title:
ckb: ناونیشانی هێلکاری

[ctx: Chart type]
en: Area
ckb: ڕووبەر

[ctx: Chart type]
en: Bar
ckb: شریت

[ctx: Chart type]
en: Column
ckb: ستوون

[ctx: Chart type]
en: Line
ckb: هێڵ

[ctx: Chart type]
en: Pie
ckb: پای

[ctx: Chart type]
en: Timeline
ckb: کات

en: Check all
ckb: هەڵبژاردنی هەموو

en: Check for latest version
ckb: پشکنین بۆ دۆزینەوەی نوێترین وەشان

en: Check privileges
ckb: تایبەتمەندێتیەکان

en: Check table
ckb: پشکنینی خشتە

en: Check tables having overhead
ckb: پشکنین بۆ ئەو خشتانە بکە کە ژوورسەریان هەیە

en: Checksum table
ckb: پشکنینی خشتە

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
ckb: "GeomFromText" لە ستوونی "فرمان" هەڵبژێرە و ڕیزبەندی خوارەوە لە خانەی "نرخ" داخڵ بکە.

en: Choose column to display:
ckb: دەبێت لانیکەم ١ خانە هەڵبژێریت بۆ پیشاندان

en: Clear
ckb: پاککردنەوە

en: Click to dismiss this notification
ckb: کرتە بکە بۆ لابردنی ئەم ئاگادارکردنەوە

en: Click to mark/unmark.
ckb: کرتە بکە بۆ نیشانکردن / لابردنی نیشانکردن.

en: Click to sort results by this column.
ckb: کرتە بکە بۆ ڕیزکردنی ئەنجام لەسەر بنەمای ئەم خانە.

en: Click to sort.
ckb: کلیک بکه‌ بۆ پۆڵێن کردن.

en: Close
ckb: داخستن

en: Coalesce
ckb: داخستن

en: Collapse all
ckb: هەمووی کۆبکەرەوە

en: Collation
ckb: ڕێکخستن

[ctx: Collation]
en: Arabic
ckb: عەرەبی

[ctx: Collation]
en: Binary
ckb: دووانەیی

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
ckb: بولگاری

[ctx: Collation]
en: Burmese
ckb: بورمیسی

[ctx: Collation]
en: Central European
ckb: ستونەکان زیادبکە

[ctx: Collation]
en: Croatian
ckb: کرواتی

[ctx: Collation]
en: Czech
ckb: چیکی

[ctx: Collation]
en: Danish
ckb: دانيماركى

[ctx: Collation]
en: English
ckb: ئینگلیزی

[ctx: Collation]
en: Esperanto
ckb: ئێسپێرانتۆ

[ctx: Collation]
en: Estonian
ckb: ئەستۆنی

[ctx: Collation]
en: Georgian
ckb: جۆرجی

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
ckb: فەرهەنگی زانیاریەکان

[ctx: Collation]
en: Greek
ckb: یۆنانی

[ctx: Collation]
en: Hebrew
ckb: عیبری

[ctx: Collation]
en: Hungarian
ckb: هەنگاری

[ctx: Collation]
en: Icelandic
ckb: ئێسلەندی

[ctx: Collation]
en: Japanese
ckb: یابانی

[ctx: Collation]
en: Korean
ckb: کۆری

[ctx: Collation]
en: Latvian
ckb: لاتڤی

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
ckb: لیتوانی

[ctx: Collation]
en: Persian
ckb: فارسی

[ctx: Collation]
en: Polish
ckb: پۆڵەندی

[ctx: Collation]
en: Romanian
ckb: ڕۆمانی

[ctx: Collation]
en: Russian
ckb: رووسی

[ctx: Collation]
en: Slovak
ckb: سلۆڤاکی

[ctx: Collation]
en: Slovenian
ckb: سلۆڤینی

[ctx: Collation]
en: Swedish
ckb: سویدی

[ctx: Collation]
en: Thai
ckb: تایلەندی

[ctx: Collation]
en: Turkish
ckb: تورکی

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
ckb: ئۆکرانی

[ctx: Collation]
en: Unknown
ckb: نەناسراو

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
ckb: ڤێتنامی

[ctx: Collation variant]
en: binary
ckb: تۆماری دوودانەیی

en: Collation:
ckb: ڕێکخستن

en: Column
ckb: ستون

en: Column alias
ckb: خانە دەستنیشانکەر

en: Column maximum:
ckb: ستون

en: Column minimum:
ckb: ستون

en: Column name
ckb: ڕوونووسکردنی ناوی بەستەر.

en: Column names:
ckb: ڕوونووسکردنی ناوی بەستەر.

en: Column selector
ckb: خانە دەستنیشانکەر

en: Column:
ckb: ستون

en: Columns
ckb: ستوونەکان

en: Command
ckb: فرمان

en: Comment
ckb: لێدوان

en: Comment:
ckb: لێدوان

en: Comments
ckb: بۆچوون

en: Compress connection
ckb: پەستانی پەیوەندی

en: Compress connection to MySQL server.
ckb: پەستانی پەیوەندی

en: Compression
ckb: پەستاوتن

en: Configuration file
ckb: پەڕگەی ڕێکخستن

en: Confirm
ckb: دڵنیابوونەوە

en: Connection:
ckb: بەستنەکان

en: Connections
ckb: بەستنەکان

en: Connections / Processes
ckb: بەستنەکان / پڕۆسەکان

en: Constraint name
ckb: بەشداری کردن

en: Constraint properties
ckb: بەشداری کردن

en: Continue
ckb: بەردەوامبوون

en: Contribute
ckb: بەشداری کردن

en: Copy
ckb: لەبەرگرتنەوە

en: Copy database to
ckb: لە ڕوونووسینەوەی بنکەی دراوە بۆ

en: Copy table
ckb: لەبەرگرتنەوە

en: Copy table with prefix
ckb: لەبەرگرتنەوەی خشتە لەگەڵ پێشگر

en: Copy tables to
ckb: لە ڕوونووسینەوەی بنکەی دراوە بۆ

en: Copy to clipboard
ckb: لەبەرگرتنەوە بۆ لەبەرگر

en: Copying database
ckb: لەبەرگرتنەوەی بنکەی دراو

en: Copying failed!
ckb: لەبەرگرتنەوەی بنکەی دراو

[ctx: Correctly working]
en: OK
ckb: باشە

en: Could not add columns!
ckb: نەتوانرا ستوونەکان زیادبکرێت!

en: Could not connect to the database server!
ckb: نەتوانرا پەیوەندی بکردرێت بە ڕاژەکاری بنکەی دراوە!

en: Could not load class "%1$s"
ckb: کلاس ناتوانرێت بهێندرێت "%1$s"

en: Could not load import plugins, please check your installation!
ckb: هەڵە لە بارکردنی پێوەکراەکان, تکایە فۆناغەکانی دامەزراندن بپشکنن!

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
ckb: هەڵە لە بارکردنی پێوەکراەکان, تکایە فۆناغەکانی دامەزراندن بپشکنن!

en: Could not load the progress of the import.
ckb: هەڵە لە بارکردنی ڕەوتی هاوردن

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
ckb: نەتوانرا خشتە تازەکە پاشەکەوت بکرێت

en: Could not remove columns!
ckb: نەتوانرا ستوونەکە بسڕێتەوە!

en: Could not save favorite table!
ckb: نەتوانرا خشتە تازەکە پاشەکەوت بکرێت

en: Could not save recent table!
ckb: نەتوانرا خشتە تازەکە پاشەکەوت بکرێت

en: Could not save table UI preferences!
ckb: نەتوانرا خشتە تازەکە پاشەکەوت بکرێت

en: Count
ckb: ستون

en: Create
ckb: دروستكردن

en: Create PHP code
ckb: پی ئێچ پی کۆد دروست بکە

en: Create bookmark
ckb: گەڕانی خشتە

[ctx: Create new column]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new database]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new event]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new function]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new index]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new procedure]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new table]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new trigger]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new user]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Create new view]
en: New
ckb: نوێ

en: Create relationship
ckb: ڕیزەکە سڕایەوە

en: Create single-column index
ckb: درووستکردنی پێڕستی یەک خانەیی

en: Create table
ckb: خشتە پاکبکەرەوە

en: Create the following table
ckb: خشتەکانی خوارەوە درووست بکە

en: Created
ckb: دروستکراوە

en: Creation
ckb: درووستکردن

en: Creation:
ckb: درووستکردن:

en: Criteria:
ckb: مەرج

en: Current server:
ckb: ڕێکخستنەکانی هەنووکە

en: Current settings
ckb: ڕێکخستنەکانی هەنووکە

en: Current version: %s
ckb: وەشانی ئێستا: %s

en: Custom
ckb: ڕاسپێراو

en: Customize default options.
ckb: کردارەکانی ئەنجامی داواکاری

en: Customize the navigation tree.
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: DROP columns %s from the table %s
ckb: سڕینەوەی خانەکانی %s لە خشتەی %s

en: Data
ckb: دراوە

en: Data dictionary
ckb: فەرهەنگی زانیاریەکان

en: Data directory
ckb: فەرهەنگی زانیاریەکان

en: Data length
ckb: ڕیزبه‌ندی هێڵی

en: Data only
ckb: تەنیا زانیاری

en: Data point content
ckb: ناوەڕۆکی زانیاری خاڵ

en: Data:
ckb: بنکەی دراو

en: Database
ckb: بنکەی دراو

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
ckb: بنکەی دراوەی %1$s ڕوونووس کرا بۆ بنکەی دراوەی %2$s.

en: Database %1$s has been created.
ckb: بنکەی دراوەی %1$s درووستکرا.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
ckb: ناوی بنکەی دراوەی %1$s گۆڕدرا بۆ %2$s.

en: Database %s has been dropped.
ckb: بنکەی دراوەی %s سڕایەوە.

en: Database Log
ckb: پێشینەی کارکردی بنکەی زانیاری

en: Database client version:
ckb: وەشانی ڕاژەخوازی بنکەدراو:

en: Database comment
ckb: تێبینی بنکەی دراو

en: Database comment:
ckb: تێبینی بنکەی دراو

en: Database for user account
ckb: وەشانی ڕاژەخوازی بنکەی دراوە

en: Database level tabs
ckb: ڕاژەکاری بکنەی دراوە

en: Database name
ckb: ناوی بنکەی دراو

en: Database operations
ckb: وەشانی ڕاژەخوازی بنکەی دراوە

en: Database seems to be empty!
ckb: پێدەچێت بنکە زانیاریەکە بەتاڵ بێت!

en: Database server
ckb: ڕاژەکاری بکنەی دراوە

en: Database-level tabs
ckb: ڕاژەکاری بکنەی دراوە

en: Database:
ckb: بنکەی دراو

en: Databases
ckb: بنکە زانیاریەکان

en: Databases display options.
ckb: وەشانی ڕاژەخوازی بنکەی دراوە

en: Date
ckb: بەروار

en: Dec
ckb: کانوونی یەکەم

en: December
ckb: کانونی یەکەم

en: Default
ckb: بنەڕەت

en: Default title
ckb: سەردێری بنەڕەت

en: Default transformations
ckb: زانیاری وەشان

en: Default transformations for External
ckb: زانیاری وەشان

en: Default transformations for Hex
ckb: زانیاری وەشان

en: Default transformations for Inline
ckb: زانیاری وەشان

en: Default transformations for TextLink
ckb: زانیاری وەشان

en: Definition
ckb: پێناسە

en: Del
ckb: سڕینەوە

en: Delete
ckb: سڕینەوە

en: Delete bookmark
ckb: گەڕانی خشتە

en: Delete entry from tracking report?
ckb: سڕینەوەی شوێنپێی دراوەکان

en: Delete page
ckb: سڕینەوەی پەڕە

en: Delete pages
ckb: سڕینەوە

en: Delete relationship
ckb: سڕینەوەی لێکۆڵینەوە

en: Delete settings
ckb: سڕینەوەی لێکۆڵینەوە

en: Delete the matches for the %s table?
ckb: سڕینەوەی دووبارەکان بۆ خشتەی %s؟

en: Delete the view (DROP)
ckb: سڕینەوەی بنکەی دراوە (DROP)

en: Delete tracking
ckb: سڕینەوەی لێکۆڵینەوە

en: Delete tracking data for these tables?
ckb: سڕینەوە داتا شوێنکەوتووەکانی ئەم خشانە؟

en: Delete tracking data for these versions?
ckb: سڕینەوە داتا شوێنکەوتووەکانی ئەم وەشانانە؟

en: Delete tracking data for this table?
ckb: سڕینەوە داتا شوێنکەوتووەکان لە ئەم خشتەدا؟

en: Delete tracking data for this version?
ckb: سڕینەوە داتا شوێنکەوتووەکانی ئەم وەشانە؟

en: Delete version
ckb: وەشانی کۆتا

en: Deleting
ckb: سڕینەوە

en: Deleting tracking data
ckb: سڕینەوەی شوێنپێی دراوەکان

en: Descending
ckb: لە کۆتایی بۆ سەرەتا

en: Description
ckb: پێناسە

en: Designer
ckb: شێوەساز

en: Details
ckb: وردەکارییەکان

en: Details…
ckb: وردەکارییەکان…

en: Differential
ckb: جیاكاری

en: Direction
ckb: ئاڕاستە

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
ckb: بوخچەی [code]config[/code], کە بەکار دەبرێت بۆ دامەزراندنی PhpMyAdmin تا ئێستا لەسەر ئەم ڕاژەکارە ماوە، مانەوەی ئەو بوخچەیە لەوانەیە ببێتە هۆکاری درووستبوونی کێشەی پاراستن و ئەگەری تێکچوونی دامەزراندنی ئێستای PhpMyAdmin. تکایە بوخچەی ناوبراو بسڕنەوە ئەگەر دامەزراندنی PhpMyAdmin بە سەرکەوتوویی کۆتایی هاتووە.

en: Disable
ckb: ناچالاککردن %s

en: Disable %s
ckb: ناچالاککردن %s

en: Disable two-factor authentication
ckb: گۆڕینی وشەی نهێنی

en: Disabled
ckb: ناچالاککراوە

en: Display
ckb: نیشاندان

en: Display chart
ckb: پێشاندانی هێلکاری

en: Display column for relationships
ckb: لە نێو خشتەی:

[ctx: Display format]
en: Table
ckb: خشتە

en: Display media types
ckb: جۆرەکانی میدیا پیشان بدە

en: Display order:
ckb: پێشاندانی ڕێزبەندی:

en: Distribution
ckb: پێناسە

en: Divided by %s
ckb: دابەشکراوە لەلایەن %s

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
ckb: ئایا تۆ دڵنیایت لە جێبەجێکردنی "%s"؟

en: Do you really want to delete the search "%s"?
ckb: ئایا دڵنیایت لە سڕینەوەی گەڕانی "%s"؟

en: Do you really want to delete the selected items?
ckb: ئایا تۆ دڵنیایت لە جێبەجێکردنی "%s"؟

en: Do you really want to delete this bookmark?
ckb: ئایا دڵنیایت کە دەتەوێت ئەو Bookmark‌ ـە بسڕیتەوە؟

en: Do you really want to delete this central column?
ckb: ئایا دڵنیایت لە سڕینەوەی ئەو خانە ناوەندییە "%s"؟

en: Do you really want to delete user group "%s"?
ckb: ئایا دڵنیایت لە سڕینەوەی گرووپی بەکارهێنەرانی "%s"؟

en: Do you really want to execute "%s"?
ckb: ئایا تۆ دڵنیایت لە جێبەجێکردنی "%s"؟

en: Do you really want to remove partitioning?
ckb: ئایا تۆ دڵنیایت لە جێبەجێکردنی "%s"؟

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
ckb: ئایا تۆ دڵنیایت لە جێبەجێکردنی "%s"؟

en: Do you want to save the changes to the current page?
ckb: ئایا دەتەوێت گۆڕانکارییەکان پاشەکەوت بکەیت بۆ پەڕەی ئێستا؟

en: Documentation
ckb: به‌ڵگه‌سازی

en: Does not require SSL-encrypted connections.
ckb: پەستانی پەیوەندی

en: Donate
ckb: بەخشین

en: Done
ckb: تەواو

en: Double click
ckb: دوو کرتە

en: Double-click to copy column name.
ckb: دوو کرتە بکە بۆ ڕوونووسکردنی ناوی ستون.

en: Download
ckb: داگرتن

en: Drag to reorder
ckb: ڕایکێشە بۆ ڕیزکردنەوە

en: Drag to reorder.
ckb: ڕایکێشە بۆ ڕیزکردنەوە.

en: Drop
ckb: فڕیدان

en: Drop files here
ckb: پەڕگەکانت لە ئێرە دابنێ

en: Drop the database (DROP)
ckb: سڕینەوەی بنکەی دراوە (DROP)

en: Dropping Foreign key.
ckb: ستونە سڕێنراوەکان

en: Dropping Primary Key/Index
ckb: سڕینەوەی نرخی پێڕست

en: Dropping column
ckb: ستونە سڕێنراوەکان

en: Dump has been saved to file %s.
ckb: زانیاری وەدەست هاتوو لە فایلی %s پاشەکەوت کرا.

en: During current session
ckb: لە کاتی ئەم دانیشتنە

en: ENUM/SET editor
ckb: گۆڕەری ENUM/SET

en: Each point represents a data row.
ckb: هەر خاڵێک ڕیزە زانیاریەک دەنوێنێ.

en: Edit
ckb: چاکردن

en: Edit index
ckb: چاکردنی نیشاندەر

en: Edit next row
ckb: ڕیزی داهاتوو دەستکاریبکە

en: Edit partitioning
ckb: چاکردنی نیشاندەر

en: Edit privileges
ckb: تایبەتمەندێتیەکان

en: Edit privileges:
ckb: تایبەتمەندێتیەکان

en: Edit/Insert
ckb: گۆڕین/تێخستن

en: EiB
ckb: ئێکسابایت

en: Empty
ckb: بەتاڵ

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
ckb: نازناو بەتاڵە لە کاتی بەکاربردنی  [kbd]config[/kbd] بۆ شێوازی سەلماندنی دەسەڵاتی بەکاهێنان!

en: Enable
ckb: چالاککردن %s

en: Enable %s
ckb: چالاککردن %s

en: Enable Zero Configuration mode
ckb: چاودێری شێوه‌پێدانی ناوخۆیی نەگونجاوە

en: Enable linter
ckb: چالاککردن %s

en: Enable navigation tree expansion
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Enable statistics
ckb: ئامارەکانی داواکاری

en: Enable two-factor authentication
ckb: گۆڕینی وشەی نهێنی

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
ckb: چالاک کردنی{concurrent_insert}بە ڕێکخستنی بۆ ١

en: Enabled
ckb: چالاككراو

[ctx: End of recurring event]
en: End
ckb: کۆتایی

en: End of step
ckb: کۆتایی هەنگاو

en: Engine
ckb: بزوێنەرەکان

en: Engines
ckb: بزوێنەرەکان

en: Enter each value in a separate field.
ckb: هەر نرخێک لە خانەی جیا بنووسە.

en: Enter server connection parameters.
ckb: ڕێکخستنی پەیوەندی ڕاژەکار

en: Error
ckb: هەڵە

en: Error code: %s
ckb: هەڵەی کۆد: %s

en: Error in processing request
ckb: هەڵە لە کردنەوەی داواکاری

en: Error in processing request:
ckb: هەڵە لە کردنەوەی داواکاری

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
ckb: هەڵە لە کاتی داواکاری: هیچ کارێک نە دۆزرایەوە بەناوی %1$s لە ناو بنەکدراوی %2$s.

en: Error in processing!
ckb: هەڵە لە کردنەوەی داواکاری

en: Error text: %s
ckb: هەڵەی نوسین: %s

en: Error when evaluating: %s
ckb: هەڵەی نوسین: %s

en: Error while loading the search.
ckb: هەڵەیەک لەکاتی گواستنەوەی فایلی بارکراو.

en: Error while moving uploaded file.
ckb: هەڵەیەک لەکاتی گواستنەوەی فایلی بارکراو.

en: Error.
ckb: هەڵە

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
ckb: ناتوانیت پەڕگە بخوێنیتەوە

en: Error: Internal relationship could not be added!
ckb: ناتوانیت پەڕگە بخوێنیتەوە

en: Error: Internal relationship could not be removed!
ckb: هەڵە: پەیوەندی ناوخۆیی ناتوانرێت بسڕدرێتەوە!

en: Event
ckb: ڕووداو

en: Events
ckb: چالاکیەکان

en: Events:
ckb: چالاکیەکان

en: Expand
ckb: پانکردن

en: Expand single database
ckb: لەبەرگرتنەوەی بنکەی دراو

en: Explain
ckb: ڕوونکردنەوەی سیكوێڵ

en: Explain SQL
ckb: ڕوونکردنەوەی سیكوێڵ

en: Explain output
ckb: ڕوونکردنەوەی دەرەنجام

en: Export
ckb: هەناردن

en: Export as separate files
ckb: هەر نرخێک لە خانەی جیا بنووسە.

en: Export metadata
ckb: هەناردن

en: Export method:
ckb: هەناردن

en: Export relational schema
ckb: دەستکاری کردن یان هەناردنی پەیوەندی نەخشە

en: Export schema
ckb: هەناردن

en: Export tables as separate files
ckb: هەر نرخێک لە خانەی جیا بنووسە.

en: Export templates table
ckb: دەستکاری کردن یان هەناردنی پەیوەندی نەخشە

en: Export templates:
ckb: هەناردن

en: Expression or column list
ckb: نرخەکانی ستونی %s

en: Extra
ckb: زیادە

en: Failed
ckb: سەرکەوتوو نەبوو

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
ckb: نەتوانرا پەڕگەی ڕێکخستنەکان بخوێنرێتەوە، وادیارە کۆدەکانی JSON بە درووستی نەنووسراون.

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
ckb: نەتوانرا پەیوەندی بکردرێت بە ڕاژەکاری بنکەی دراوە!

en: Failed to get description of column %s!
ckb: نەتوانرا پێناسەی ستوونەکان بهێندرێت %s!

en: Failed to get real row count.
ckb: نەتوانرا ژمارەی ڕیزەکان بە درووستی بهێنرێت.

en: Failed to read configuration file!
ckb: چاودێری شێوه‌پێدانی ناوخۆیی نەگونجاوە

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
ckb: هەڵە لە ناونانەوەی خشتەی %1$s بۆ %2$s

en: Failed to set configured collation connection!
ckb: چاودێری شێوه‌پێدانی ناوخۆیی نەگونجاوە

en: Favorite List is full!
ckb: لیستی دڵخوازەکان پڕە!

en: Favorite tables
ckb: گۆڕاوەکان

en: Favorites
ckb: گۆڕاوەکان

en: Favorites table
ckb: گۆڕاوەکان

en: Feb
ckb: شوبات

en: February
ckb: شوبات

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
ckb: فایلی %s لە ئێستادا بوونی هەیە , ناوی فایلەکە بگۆڕن وە یان ڕێکخستنەکانی لەسەرنوسین بپشکنە .

en: File could not be read!
ckb: نەتوانرا پەڕگە بخوێنرێتەوە!

en: File name template:
ckb: ناوی تێمپیله‌یته‌كه‌ت

en: File upload stopped by extension.
ckb: بارکردنی فایل ڕاگیرا بەهۆی پاشگرەوە.

en: File was not an uploaded file.
ckb: فایلەکە لە فایلی بارکراو نیە.

en: Files
ckb: پەڕگەکان

en: Filter
ckb: پاڵێو

en: Filter queries by word/regexp:
ckb: پاڵاوتنی داواکاریەکان بە word/regexp:

en: Filter rows
ckb: پاڵێو

en: Filters
ckb: پاڵێوەرەکان

en: Find and replace
ckb: شاردنەوەی پێوانەکانی گەڕان

en: Find:
ckb: دۆزینەوە:

[ctx: First page]
en: Begin
ckb: دەسپێکردن

en: For display Options
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Foreign key checks
ckb: زیادکردنی مەرج

en: Foreign key constraints
ckb: زیادکردنی مەرج

en: Format
ckb: فۆرمات

en: Format:
ckb: فۆرمات

en: Fr
ckb: هەینی

en: Free memory
ckb: یادی بەتاڵ

en: Free swap
ckb: ئاڵوگۆڕی بەتاڵ

en: Fri
ckb: هەینی

en: Friday
ckb: هەینی

en: From
ckb: لە

en: From general log
ckb: لە تۆماری گشتیەوە

en: From slow log
ckb: لە تۆماری خاوەوە

en: Full texts
ckb: تێکستە تەواوەکان

en: Function
ckb: فرمان

en: Functions
ckb: کردارەکان

en: Functions:
ckb: فرمان

en: General
ckb: گشتی

en: General settings
ckb: ڕێکخستنە گشتیەکان

en: Generate
ckb: دروستکردن

en: Generate password
ckb: دروستکردنی تێپەڕە وشە

en: Generate password:
ckb: دروستکردنی تێپەڕە وشە

en: Generation Time:
ckb: دروستکردن

en: Geometry
ckb: ئەندازەزانی

en: Geometry %d:
ckb: ئەندازەگەری %d:

en: Get support
ckb: پاڵپشتی کردن

en: GiB
ckb: گێگابایت

en: Git information missing!
ckb: زانیاری وەشان

en: Go
ckb: بڕۆ

en: Go back to this page
ckb: بگەڕێوە بۆ ئەو پەڕەیە

en: Go to link:
ckb: بڕۆ بۆ بەستەر:

en: Good
ckb: باش

en: Group name:
ckb: ناوی بەکارهێنەر

en: Group queries
ckb: نیشاندانی پرسگەی SQL

en: Groups
ckb: گرووپەکان

en: Groups:
ckb: ناوی بەکارهێنەر

en: Help
ckb: یارمەتی

en: Hide
ckb: شاردنەوە

en: Hide arguments
ckb: شاردنەوەی ئەنجامەکانی گەڕان

en: Hide databases
ckb: شاردنەوەى بنکەی دراو

en: Hide find and replace criteria
ckb: شاردنەوەی پێوانەکانی گەڕان

en: Hide panel
ckb: شاردنەوەی نیشاندەرەکان

en: Hide query box
ckb: شاردنەوەی سندوقی داواکاری

en: Hide search criteria
ckb: شاردنەوەی پێوانەکانی گەڕان

en: Hide search results
ckb: شاردنەوەی ئەنجامەکانی گەڕان

en: Hide trace
ckb: شاردنەوەی نیشاندەرەکان

en: Hide/Show tables with no relationship
ckb: سڕینەوەی لێکۆڵینەوە

en: Highlight selected rows.
ckb: دێڕە دیاریکراوەکان هەڵبژێرە.

en: History
ckb: مێژوو

en: Home
ckb: ماڵەوە

en: Host name
ckb: بەشداری کردن

en: Host name:
ckb: ناوی بەکارهێنەر

en: Host:
ckb: خانەخوێ:

en: Hour
ckb: كاتژمێر

en: Hovering over a point will show its label.
ckb: خستنەسەری سەر خاڵێک پێناسەکەی پێشان دەدات.

en: How to use
ckb: چۆنیەتی بەکارهێنان

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
ckb: لە دواترین هەنگاودا نەتوانرا هیچ داتایەک ئامادە بکرێت بۆ هێنان بۆ بنکەی دراوە. زۆر جارێک ئەو کێشەیە پەیوەندی بە php time limits هەیە کە پێویستە زۆرتر بکرێت بۆ ئەوەی PhpMyAdmin بتوانێت بە سەرکەوتوویی پرۆسەکە جێبەجێ بکات.

en: ID
ckb: ناسنامە

en: Icons
ckb: Ins

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
ckb: ئەگەر دووچاری هەر کێشەیەک بووی تکایە ڕاپۆرتێک بنێرە.

en: Ignore
ckb: فەرامۆشکردن

en: Ignore All
ckb: لە بیرکردنی هەموو

en: Import
ckb: هێنان

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
ckb[0]: داخڵ کردنی زانیاریەکان بە سەرکەوتوویی بە کۆتا هات، %d پرسگە دامەزرا .
ckb[1]: داخڵ کردنی زانیاریەکان بە سەرکەوتوویی بە کۆتا هات، %d پرسگە دامەزرا .

en: Import status
ckb: ئاستی هێنان

en: Incomplete params
ckb: ڕاگەێینی ناتەواو

en: Incorrect IP address: %s
ckb: ژمارەی ئای‌پی هەڵە: %s

en: Incorrect value:
ckb: نرخی هەڵە:

en: Index
ckb: پێڕست

en: Index choice:
ckb: نیشاندەرەکان

en: Index length
ckb: نیشاندەرەکان

en: Indexes
ckb: نیشاندەرەکان

en: Indexes for dumped tables
ckb: لەناو خشتە:

en: Indexes for table
ckb: لەناو خشتە:

en: Information
ckb: زانیاری

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
ckb: چاکردنی نیشاندەر

en: Inner ring
ckb: ئەڵقەی ناوەکی

en: Inner ring %d:
ckb: ئەڵقەی ناوەکی %d:

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
ckb: InnoDB هەموو کات هەڵبژاردەیەکی باشترە بۆ مەکینەی خشتەکان.

en: InnoDB log size
ckb: قەبارەی لۆگی InnoDB

en: Input transformation
ckb: زانیاری وەشان

en: Insert
ckb: تێخستن

en: Inside column:
ckb: لە نێو خشتەی:

en: Inside tables:
ckb: لەناو خشتە:

en: Insufficient space to save the file %s.
ckb: شوێنی پێویست بۆ پاشەکەوت کردنی فایل %s .

en: Internal relationship has been added.
ckb: ڕیزەکە سڕایەوە

en: Internal relationship has been removed.
ckb: ڕیزەکە سڕایەوە

en: Internal relationships
ckb: ڕیزەکە سڕایەوە

en: Internal relationships were successfully updated.
ckb: ڕیزەکە سڕایەوە

en: Invalid authentication type!
ckb: هەناردنی ئەم جۆرە ڕێگەپێدراو نییە

en: Invalid database:
ckb: بنکە زانیاری نادروست

en: Invalid table name
ckb: ناوی خشتەی نادروست

en: Invalid table name:
ckb: ناوی خشتەی نادروست

en: Is InnoDB disabled?
ckb: ئایا  InnoDB ناچالاک کراوە؟

en: Jan
ckb: کانوونی دووەم

en: January
ckb: کانونی دووەم

en: Jul
ckb: تەموز

en: July
ckb: تەموز

en: Jump to Log table
ckb: بڕۆ بۆ تۆماری خشتە

en: Jump to database '%s'
ckb: بڕۆ بۆ بنکەدراوی ‘%s’

en: Jun
ckb: حوزیران

en: June
ckb: حوزەیران

en: Keyname
ckb: کلیلەناو

en: KiB
ckb: کیلۆبایت

en: Kill
ckb: ڕایگرە

en: Label
ckb: پێناس

en: Label:
ckb: پێناس:

en: Landscape
ckb: ئاسۆی

en: Language
ckb: زمان

en: Last check
ckb: دواترین پشکنین

en: Last check:
ckb: دواین پشکنین:

[ctx: Last page]
en: End
ckb: کۆتایی

en: Last update
ckb: دواترین نوێکردنەوە

en: Last update:
ckb: دواترین نوێکردنەوە:

en: Last version
ckb: وەشانی کۆتا

en: Leave blank if not used.
ckb: بە بەتاڵی جێیبهێڵە حەگەر بەکارنایات.

en: Left
ckb: چەپ

en: License
ckb: مۆڵەت

en: Linestring
ckb: ڕیزبه‌ندی هێڵی

en: Linestring %d:
ckb: دێڕ %d:

en: Link not found!
ckb: بەستەر نەدۆزرایەوە

en: Link with main panel
ckb: شاردنەوەی نیشاندەرەکان

en: Links to
ckb: بەستەر بۆ

en: List of changes
ckb: خشتەی گۆڕانکارییەکان

en: Loading logs
ckb: بارکردنی تۆمارەکان

en: Loading…
ckb: ئامادەکردن…

en: Local
ckb: ناوخۆیی

en: Local monitor configuration incompatible!
ckb: چاودێری شێوه‌پێدانی ناوخۆیی نەگونجاوە

en: Log analysed, but no data found in this time span.
ckb: تۆمارەکە لێکدراوە، بەڵام هیچ زانیاریەک نەدۆزرایەوە لەو ماوەیە.

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
ckb: داتا تۆمارکراوەکان کرانەوە،داواکاریەکان جێبەجێ ئەکرێن لەم کاتەدا:

en: Log out
ckb: چوونە دەرەوە

en: Log table filter options
ckb: هەڵبژاردنەکانی پاڵێوی تۆماری خشتە

en: Logout URL
ckb: چوونەدەرەوە بەستەر

en: Main panel
ckb: شاردنەوەی نیشاندەرەکان

en: Make consistent with central list
ckb: ستونەکان زیادبکە

en: Mar
ckb: مارت

en: March
ckb: مارت

en: Matched rows:
ckb: ریزە هاوتاکان:

en: Max InnoDB log size
ckb: گەورەترین قەبارەی لۆگی InnoDB

en: Max rows
ckb: ریزە هاوتاکان:

en: Max. concurrent connections
ckb: پەستانی پەیوەندی

en: May
ckb: مایس

en: Media type
ckb: جۆری میدیا

en: Metadata
ckb: زانیاری نەجوڵاو

en: MiB
ckb: مێگابایت

en: Microsoft Office
ckb: ‫Microsoft Office

en: Min rows
ckb: گەڕۆک

en: Minor Version
ckb: وەشانەکان

en: Minute
ckb: خولەک

en: Missing a temporary folder.
ckb: بوخچەی کاتیی وونە

en: Missing connection parameters!
ckb: ڕادەی لەدەستچوو:

en: Missing parameter:
ckb: ڕادەی لەدەستچوو:

en: Missing value in the form!
ckb: بیرچوونی نرخێک لە فۆڕمەکە!

en: Mo
ckb: دوو شەم

en: Modifications have been saved
ckb: گۆڕانکارییەکان پاشەکەوت کران

en: Modify:
ckb: دەستکاری

en: Mon
ckb: دوو شەم

en: Monday
ckb: دوو شەم

en: Monitor refresh failed
ckb: چاودێریکردنی تازەکردنەوەی سەرنەکەوتوو

en: More
ckb: زیاتر

en: More settings
ckb: ڕێکخستنی تر

en: Move Menu
ckb: پێڕست بجوڵێنە

en: MyISAM concurrent inserts
ckb: MyISAM زیادكردنی یاریده‌ده‌ر

en: MySQL said:
ckb: مای‌ئێس‌كیو‌ئێڵ دەڵێت:

en: Name
ckb: ناو

en: Name (Ascending)
ckb: لە سەرەتاوە بۆ کۆتایی

en: Name (Descending)
ckb: لە کۆتایی بۆ سەرەتا

en: Navigation panel settings
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Navigation panel width
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Navigation tree
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: New bookmark
ckb: گەڕانی خشتە

en: New column name
ckb: لەبەرگرتنەوەی ناوی ستون

en: New database name
ckb: ناوی بنکەی دراو

en: New page
ckb: بارکردنەوەى پەڕە

en: New table name
ckb: ناوی خشتەی نادروست

en: New template:
ckb: بارکردنەوەى پەڕە

en: Next
ckb: دواتر

[ctx: Next page]
en: Next
ckb: دواتر

en: No
ckb: نەخێر

en: No Privileges
ckb: دەسەڵات نیە

en: No Two-Factor Authentication
ckb: گۆڕینی وشەی نهێنی

en: No accounts selected.
ckb: هیچ ڕیزێک هەڵنەبژێراوە

en: No bookmarks
ckb: گەڕانی خشتە

en: No column selected.
ckb: هیچ ڕیزێک هەڵنەبژێراوە

en: No data found
ckb: هیچ زانیاریەک نەدۆزراوە

en: No data to display
ckb: هیچ زانیاریەک نەدۆزراوە

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
ckb: هیچ داتایەک وەرنەگیرا بۆ هاوردە کردن. یان فایلێک دیاری نەکراوە ، یان فایلەکە لە ڕێژە دیاری کراوەکە زیاترە. سەردانی  [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc] بکەن.

en: No databases selected.
ckb: هیچ بنکەیەکی زانیاری هەڵنەبژێراوە.

en: No dependencies selected!
ckb: هیچ بنکەیەکی زانیاری هەڵنەبژێراوە.

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
ckb: هیچ کارێک بە ناوی %1$s نەدۆزرایەوە لە ناو بنکە دراوی %2$s.

en: No files available on server for import!
ckb: هیچ پەڕگەیەک بوونی نییە لەسەر ڕاژەکار بۆ هێنان!

en: No index defined!
ckb: هیچ نیشاندەرێک پێناسە نەکراوە‌!

en: No parameters found!
ckb: ڕادە هەڵەکان!

en: No partial dependencies selected!
ckb: هیچ بنکەیەکی زانیاری هەڵنەبژێراوە.

en: No partitioning defined!
ckb: هیچ نیشاندەرێک پێناسە نەکراوە‌!

en: No password
ckb: وشەی نهێنی

en: No privileges
ckb: تایبەتمەندێتیەکان

en: No redundant column
ckb: زیادکردن/سڕینەوەی ستونەکان

en: No row selected.
ckb: هیچ ڕیزێک هەڵنەبژێراوە

en: No such column
ckb: هیچ ستوونێک نیە

en: No table selected.
ckb: هیچ خشتەیەک هەڵنەبژێردراوە.

en: No tables found in database.
ckb: هیچ خشتەیەک نەدۆزرایەوە لەناو بنکەدراو.

en: No tables selected.
ckb: هیچ خشتەیەک هەڵنەبژێردراوە.

en: No versions selected.
ckb: هیچ ڕیزێک هەڵنەبژێراوە

en: Node group
ckb: بەکارهێنەرەکان

en: None
ckb: هیچ

[ctx: None encoding conversion]
en: None
ckb: نییە

[ctx: None for default]
en: None
ckb: نییە

[ctx: None privileges]
en: None
ckb: نییە

en: Not a valid port number!
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
ckb: تێبینی: ئەگەر فایلەکە چەند خشتەیەکی تێدابێت، ئەوا تێکەڵی یەک دەکرێن بۆ یەک دانە.

en: Nov
ckb: تشرینی دووەم

en: November
ckb: تشرینی دووەم

en: Null
ckb: بەتاڵ

en: Number of columns
ckb: ژمارەی ستوونەکان

en: Number of rows per page
ckb: ژمارەی ڕیزەکان لە هەر پەڕێک

en: Number of tables:
ckb: ژمارەی ڕیزەکان

en: OK
ckb: باشە

en: Oct
ckb: تشرینی یەکەم

en: October
ckb: تشرینی یەکەم

en: Official Homepage
ckb: پەڕەی سەرەکی

en: Open
ckb: کردنەوە

en: Open page
ckb: کردنەوەی پەڕە

en: OpenDocument Spreadsheet
ckb: ‫OpenDocument خشتەیی

en: OpenDocument Text
ckb: به‌ڵگه‌سازی

en: Operations
ckb: کارەکان

en: Operator
ckb: كرده‌هێما

en: Optimize
ckb: باشترکردن

en: Optimize table
ckb: چاکسازی خشتە

en: Options
ckb: هەڵبژاردنەکان

en: Or
ckb: یان

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
ckb: یان دەتوانیت لە تابی کرداری هەر بنکەی دراوەیەکدا ڕێکی بخەیت

en: Or:
ckb: یان

en: Order
ckb: هیتر

en: Order by
ckb: هیتر

en: Order by:
ckb: هیتر

en: Order of the tables
ckb: ژمارەی ڕیزەکان

en: Order:
ckb: هیتر

en: Orientation
ckb: ئاڕاستە

en: Original length
ckb: ڕیزبه‌ندی هێڵی

en: Original position
ckb: شوێنی بنەرەتی

en: Original string
ckb: ڕیزبه‌ندی هێڵی

en: Other
ckb: هیتر

en: Outer ring
ckb: ئەڵقەی دەرەکی:

en: Outer ring:
ckb: ئەڵقەی دەرەکی:

en: Output
ckb: دەرچە

en: Output:
ckb: یه‌كه‌ی ده‌رخسته‌

en: Overview
ckb: پوختە

en: PDF export page
ckb: هەناردنی ئەم جۆرە ڕێگەپێدراو نییە

en: PHP Version:
ckb: پێوەکراوەکانی php

en: PHP extension:
ckb: پێوەکراوەکانی php:

en: PHP version:
ckb: وەشانی PHP:

en: Page name
ckb: ناوی پەڕە

en: Page number:
ckb: ژمارەی پەڕە:

en: Page to open
ckb: گۆڕینی پێشگری خشتە

en: Page-related settings
ckb: گۆڕینی ڕێکخستنەکان

en: Parameters
ckb: هێماکان

en: Parser:
ckb: بەکارهێنەر:

en: Partial import:
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Partial texts
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Partition
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Partition by:
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Partition table
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Partitions
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Partitions:
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Password
ckb: وشەی نهێنی

en: Password Hashing:
ckb: وشەی نهێنی

en: Password is too long!
ckb: وشەی نهێنی

en: Password:
ckb: تێپه‌ڕه‌وشه‌:

en: Pause monitor
ckb: ڕاگرتنی چاودێری

en: PiB
ckb: پێتابایت

en: Pick
ckb: هەڵبژێرە

en: Pick from Central Columns
ckb: سڕینەوەی هێلکاری

en: Pin text
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Please add at least one variable to the series!
ckb: تکایە لانی کەم یەک گۆڕاو بۆ زنجیرەکە زیاد بکە

en: Please enter a valid HEX input
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a valid URL
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a valid credit card number
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a valid database name.
ckb: تکایە ناوێکی درووست بۆ پەڕە بنووسە

en: Please enter a valid date
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a valid date ( ISO )
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a valid date or time
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a valid email address
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a valid length!
ckb: تکایە درێژییەکی درووست بنووسە!

en: Please enter a valid number
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a valid number!
ckb: تکایە ژمارەیەکی درووست بنووسە!

en: Please enter a valid page name
ckb: تکایە ناوێکی درووست بۆ پەڕە بنووسە

en: Please enter a valid table name.
ckb: تکایە ناوێکی درووست بۆ پەڕە بنووسە

en: Please enter a value between {0} and {1}
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter a value less than or equal to {0}
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter at least {0} characters
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter only digits
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter the SQL query first.
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please enter the same value again
ckb: %d ژمارەی ڕیزی نادروستە.

en: Please look at the bottom of this window.
ckb: تکایە چاو لە بەشی خوارەوەی ئەم پەنجەرە بکە.

en: Please select a page to continue
ckb: تکایە پەڕەیەک هەڵبژێرە بۆ بەردەوامبوون

en: Please select column(s) for the index.
ckb: خانە هەڵبژێرە بۆ پێڕست.

en: Please select the file you want to import:
ckb: تکایە ئەو پەڕگەیە دەستنیشان بکە کە ئەتەوێت بکرێتەوە.

en: Plugin
ckb: پێوەکراو

en: Plugins
ckb: پێوەکراوەکان

en: Point
ckb: خاڵ

en: Point %d
ckb: خاڵ %d

en: Point %d:
ckb: خاڵ %d

en: Point:
ckb: خاڵ:

en: Polygon
ckb: فرە گۆشە

en: Polygon %d:
ckb: فرەگۆشە %d:

en: Port:
ckb: پۆرت:

en: Portrait
ckb: خاڵ

en: Position
ckb: شوێن

en: Possible performance issues
ckb: ئەنجامە جێبەجێکراوە شیاوەکان

en: Prefix
ckb: پێشگر

en: Press Ctrl+Enter to execute query
ckb: لە داواکاری

en: Press Enter to execute query
ckb: لە داواکاری

en: Prev
ckb: پێشتر

en: Preview SQL
ckb: پێشاندانی SQL

[ctx: Previous page]
en: Previous
ckb: پێشتر

en: Primary
ckb: سەرەکی

en: Primary key added.
ckb: نرخی سەرەکیی زۆر کرا.

en: Print
ckb: چاپکردن

en: Privileges
ckb: تایبەتمەندێتیەکان

en: Procedure
ckb: پڕۆسەکان

en: Procedures:
ckb: پڕۆسەکان

en: Processes
ckb: پڕۆسەکان

en: Processing request
ckb: کردنەوەی داواکاری

en: Profiling results
ckb: ئەنجامەکانی پڕۆفایل

en: Progress
ckb: کار

en: Protocol version:
ckb: وەشانی پڕۆتۆکۆڵ:

en: Proxy password
ckb: وشەی نهێنی

en: Proxy username
ckb: ناوی بەکارهێنەر

en: Queried time
ckb: ماوەی جێبەجێکردنی داواکاری

en: Query
ckb: داواکاری

en: Query by example
ckb: بیرگەی داواکاری بەکارهاتوو

en: Query cache efficiency
ckb: لێهاتوویی بیرگەی داواکاری

en: Query cache efficiency (%)
ckb: لێهاتوویی بیرگەی داواکاری (%)

en: Query cache usage
ckb: بەکارهێنانی بیرگەی داواکاری

en: Query cache used
ckb: بیرگەی داواکاری بەکارهاتوو

en: Query failed
ckb: بیرگەی داواکاری بەکارهاتوو

en: Query results operations
ckb: کردارەکانی ئەنجامی داواکاری

en: Query statistics
ckb: ئامارەکانی داواکاری

en: Query took %01.4f seconds.
ckb: داواکاریەکە %01.4f چرکەی خایاند

en: Query window
ckb: بیرگەی داواکاری بەکارهاتوو

en: Questions
ckb: پرسیارەکان

en: Questions since startup:
ckb: پرسیارەکان لەکاتی کارپێکردنەوە:

en: Quick
ckb: خێرا

en: Quick - display only the minimal options
ckb: خێرا پیشاندانی بژارده‌ی كه‌مترین

en: Range search
ckb: گەڕانی خشتە

en: Rate of aborted connections
ckb: پەستانی پەیوەندی

en: Rate of table open
ckb: گۆڕینی پێشگری خشتە

en: Rebuild
ckb: درووستکردنەوە

en: Recent
ckb: خشتە تازەکان

en: Recent tables
ckb: خشتە تازەکان

en: Recently used tables
ckb: دووا خشتە بەکاربراوەکان

en: Refresh
ckb: تازەکردنەوە

en: Relation view
ckb: دووپاتکاری

en: Relational display
ckb: هیچ زانیاریەک نەدۆزراوە

en: Relationships
ckb: دووپاتکاری

en: Release Series
ckb: زنجیرە

en: Reload navigation panel
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Reload page
ckb: بارکردنەوەى پەڕە

en: Remove
ckb: سڕینەوە

en: Remove database
ckb: سڕینەوەی بنکەی دراوە

en: Remove from Favorites
ckb: سڕینەوەی هێلکاری

en: Remove from central columns
ckb: سڕینەوەی هێلکاری

en: Remove redundant columns
ckb: سڕینەوەی هێلکاری

en: Remove selected
ckb: سڕینەوەی بەکارهێنەرە دەست نیشانکراوەکان

en: Remove selected user accounts
ckb: سڕینەوەی بەکارهێنەرە دەست نیشانکراوەکان

en: Remove this column
ckb: سڕینەوەی هێلکاری

en: Removing Selected Users
ckb: سڕینەوەی بەکارهێنەرە دەست نیشانکراوەکان

en: Rename database to
ckb: ناوی بنکەی دراوە بگۆڕە بۆ

en: Rename index
ckb: ناونانەوەی پێڕست

en: Rename to
ckb: ناونانەوە بە

en: Renaming databases
ckb: ناونانەوەی بنکەی زانیاریەکان

en: Repair table
ckb: چاکردنی خشتە

en: Replace
ckb: جێگۆڕکێ

en: Replace table prefix
ckb: گۆڕینی پێشگری خشتە

en: Replace table with prefix
ckb: گۆڕینی پێشگری خشتە

en: Replace with:
ckb: گۆڕینی پێشگری خشتە

en: Replaced string
ckb: گۆڕینی پێشگری خشتە

en: Replication
ckb: دووپاتکاری

en: Report
ckb: هێنان

en: Requery
ckb: داواکاری

en: Request aborted!!
ckb: داواکاریی پوچەڵ کرایەوە!!

en: Request failed!!
ckb: داواکاریی سەرکەوتوو نەبوو!!

en: Requires SSL-encrypted connections.
ckb: پەستانی پەیوەندی

en: Reset
ckb: سەرلەنوێ

en: Reset all
ckb: پەشیمانبوونەوە لە هەموو

en: Reset zoom
ckb: ڕێکخستنەوەی زووم

en: Restore column order
ckb: گەڕانەوەی ڕێزبەندی ستون

en: Restrict login to MySQL server
ckb: ڕێگەدان بە چوونەژوورەوە بۆ هەر ڕاژەکارێکی MySQL

en: Resume monitor
ckb: خستنەوەکاری چاودێری

en: Returns
ckb: گەڕانەوە

en: Right
ckb: ڕاست

en: Routine
ckb: ڕۆتینەکان

en: Routine-specific privileges
ckb: تایبەتمەندێتیەکان

en: Routines
ckb: ڕۆتینەکان

en: Row marker
ckb: هەڵبژاردنی دێڕ

en: Row statistics
ckb: نیشاندانی سەرژمێری

en: Row to begin at:
ckb: ڕیزكردن به‌پێی

en: Rows
ckb: خانە

en: Rows:
ckb: ڕیز

en: Run SQL query/queries on table %s
ckb: پرسی SQL لەسەر بنکەی دراوەی <b>%s</b>:

en: SHA256 password authentication
ckb: گۆڕینی وشەی نهێنی

en: SQL
ckb: سیكوێڵ

en: SQL Query
ckb: داواکاری سیكوێڵ

en: SQL Query Console
ckb: داواکاری سیكوێڵ

en: SQL queries settings.
ckb: ڕێکخستنەکانی هەنووکە

en: SQL query
ckb: داواکاری سیكوێڵ

en: SQL query on database <b>%s</b>:
ckb: پرسی SQL لەسەر بنکەی دراوەی <b>%s</b>:

en: SQL query:
ckb: داواکاری سیكوێڵ

en: Sa
ckb: شەممە

en: Sat
ckb: شەممە

en: Saturday
ckb: شەممە

en: Save
ckb: پاشەکەوتکردن

en: Save & close
ckb: پاشەکەوتکردن و داخستن

en: Save edited data
ckb: پاشەکەوتکردنی زانیاری گۆڕاو

en: Save page
ckb: پاشەکەوتکردنی پەڕە

en: Save page as
ckb: پاشەکەوتکردن

en: Save to selected page
ckb: هیچ ڕیزێک هەڵنەبژێراوە

en: Saved bookmarked search:
ckb: گەڕان

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
ckb: بەشە کاتیی ئەم هەنگاوە تێپەڕیی، ئەگەر دەتەوێت پرۆسەکە بەردەوام بێت، دووبارە %sهەمان پەڕگە%s باربکەوە و بەردەوام دەبێت.

en: Search
ckb: گەڕان

en: Search in database
ckb: گەڕان لە بنکەی دراو

en: Search this list
ckb: گەڕان لە ئەم لیستە

en: Search this table
ckb: گەڕان لە بنکەی دراو

en: Search:
ckb: گەڕان:

en: Searching
ckb: گەڕان

en: Second
ckb: چرکە

en: Security
ckb: ئاسایش

en: Security type
ckb: جۆری ئاسایش

en: See more
ckb: بینینی زۆرتر

en: See table structure
ckb: پێکهاتە

en: Select "%s"
ckb: هەڵبژاردنی “%s”

en: Select a column.
ckb: دوو ستون هەڵبژێرە

en: Select a table
ckb: هەڵبژاردنی هەموو

en: Select a template
ckb: هەڵبژاردنی هەموو

en: Select all
ckb: هەڵبژاردنی هەموو

en: Select at least one of the options!
ckb: لانیکەم یەک هەڵبژاردە هەڵبژێرە!

en: Select column:
ckb: دوو ستون هەڵبژێرە

en: Select columns (at least one):
ckb: ستونەکان هەڵبژێرە (لانی کەم یەک):

en: Select database first
ckb: بنکەیەکی دراوە هەڵبژێرە لە پێشدا

en: Select database:
ckb: هەڵبژاردنی هەموو

en: Select one…
ckb: دوو ستون هەڵبژێرە

en: Select table:
ckb: هەڵبژاردنی هەموو

en: Select two columns
ckb: دوو ستون هەڵبژێرە

en: Select two different columns
ckb: دوو ستونی جیا هەڵبژێرە

en: Send error report
ckb: ناردنی ڕاپۆرتی هەڵە

en: Sent
ckb: نێردرا

en: Sep
ckb: ئەیلول

en: September
ckb: ئەیلول

en: Series column:
ckb: لە نێو خشتەی:

en: Series in chart:
ckb: پیتەکانی ڕاژەکار:

en: Server
ckb: سێرڤەر

en: Server %d
ckb: ڕاژە %d

en: Server charset:
ckb: پیتەکانی ڕاژەکار:

en: Server connection collation
ckb: ڕێکخستنی پەیوەندی ڕاژەکار

en: Server connection collation:
ckb: ڕێکخستنی پەیوەندی ڕاژەکار

en: Server connection:
ckb: پەستانی پەیوەندی

en: Server default
ckb: بنەڕەت

en: Server level tabs
ckb: وەشانی ڕاژە

en: Server type:
ckb: جۆری ڕاژە:

en: Server version:
ckb: وەشانی ڕاژە:

en: Server-level tabs
ckb: وەشانی ڕاژە

en: Server:
ckb: ڕاژە:

en: Set default
ckb: بنەڕەت

en: Set log_output to %s
ckb: log_output دانێ بۆ %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
ckb: long_query_time ڕێکبخە بۆ %d.

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Settings
ckb: ڕێکخستنەکان

en: Share this bookmark
ckb: گەڕانی خشتە

[ctx: Short month name]
en: May
ckb: مایس

en: Show
ckb: پیشاندان

en: Show "Drop database" link to normal users
ckb: پیشاندانی "سڕینەوەی بنکەی دراوە" بۆ بەکارهێنەرانی ئاسایی

en: Show PHP information
ckb: پێشاندانی زانیاری php

en: Show SQL queries
ckb: نیشاندانی پرسگەی SQL

en: Show all
ckb: هه‌مووی ببینه‌

en: Show arguments
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Show column comments
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Show create
ckb: هەمووی پێشاندە

en: Show creation timestamp
ckb: هەمووی پێشاندە

en: Show databases navigation as tree
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Show events in tree
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Show find and replace criteria
ckb: پێشاندانی پێوانەکانی گەڕان

en: Show full queries
ckb: نیشاندانی پرسگەی SQL

en: Show functions in tree
ckb: بەستنەکان لەدوای کۆتایین تازەکردنەوە

en: Show hidden items
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Show hidden messages
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Show hidden navigation tree items.
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Show logo in navigation panel.
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Show only active
ckb: تەنها نیشاندانی لیستی بنکەی دراو

en: Show only listed databases
ckb: تەنها نیشاندانی لیستی بنکەی دراو

en: Show panel
ckb: هەمووی پێشاندە

en: Show procedures in tree
ckb: پڕۆسەکان

en: Show query box
ckb: پێشاندانی سندوقی داواکاری

en: Show report details
ckb: وردە زانیارییەکانی ڕاپۆرت

en: Show search criteria
ckb: پێشاندانی پێوانەکانی گەڕان

en: Show search results
ckb: پێشاندانی ئەنجامەکانی گەڕان

en: Show statistics
ckb: نیشاندانی سەرژمێری

en: Show table charset
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Show table comments
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Show tables in tree
ckb: ڕیزە پێشاندراوەکان

en: Show trace
ckb: هەمووی پێشاندە

en: Show views in tree
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Show/Hide tables list
ckb: ڕیزە پێشاندراوەکان

en: Show/hide columns
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Show:
ckb: پیشاندان

en: Showing bookmark
ckb: پیشاندانی شوێندۆز

en: Showing create queries
ckb: نیشاندانی پرسگەی SQL

en: Showing rows %1$s - %2$s.
ckb: پیشاندانی خانەکان %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
ckb: ڕیزە پێشاندراوەکان لە %1s - %2s

en: Simple two-factor authentication
ckb: گۆڕینی وشەی نهێنی

en: Simulate query
ckb: لە داواکاری

en: Size
ckb: قەبارە

en: Skip Explain SQL
ckb: پشتگوێخستنی ڕوونکردنەوەی سیكوێڵ

en: Sort
ckb: ڕیزکردن

en: Sort by key:
ckb: ڕیزکردنی بە پێی کلیل

en: Sort order:
ckb: ڕیزکردن

en: Sort rows
ckb: ڕیزکردن

en: Sort:
ckb: ڕیزکردن

en: Source database `%s` was not found!
ckb: بنکە زانیاری سەرچاوە '%s' نەدۆزرایەوە!

en: Start auto refresh
ckb: دەستپێکردنی نوێکردنەوەی خۆکارانە

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
ckb: دەستپێکردن

en: Start row:
ckb: ڕیزی سەرەتا

en: Startup
ckb: ڕێڕەوی دەستپێکردن

en: State
ckb: شەممە

en: Status
ckb: ڕەوش

en: Step
ckb: هەنگاو

en: Step 3.
ckb: ئەیلول

en: Stop auto refresh
ckb: ڕاگرتنی نوێکردنەوەی خۆکارانە

en: Structure
ckb: پێکهاتە

en: Structure and data
ckb: بنچینە و زانیاری

en: Structure only
ckb: تەنیا بنچینە

en: Structure snapshot
ckb: وێنەی پێکهاتە

en: Structure:
ckb: پێکهاتە

en: Su
ckb: یەک شەم

en: Submit error report
ckb: ناردنی ڕاپۆرتی هەڵە

en: Submit query
ckb: ناردنی داواکاری

en: Subpartition
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Subpartition by:
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Subpartitions:
ckb: تێکستە لاوەکیەکان

en: Succeeded
ckb: سەرکەوتووبوو

en: Success
ckb: سەرکەوتووبوو

en: Successfully copied!
ckb: پەڕە بە سەرکەوتوویی سڕایەوە

en: Successfully deleted the page
ckb: پەڕە بە سەرکەوتوویی سڕایەوە

en: Sum
ckb: سەرجەم

en: Sum of grouped rows:
ckb: کۆی گشتیی ڕیزە گرووپ کراوەکان:

en: Sun
ckb: یەک شەم

en: Sunday
ckb: یەک شەم

en: Switch to %svisual builder%s
ckb: گۆڕین بۆ %svisual builder%s

en: Switch to copied database
ckb: بڕۆ بۆ بنکەی دراوەی ڕوونووس کراو

en: Switch to dark theme
ckb: بڕۆ بۆ بنکەی دراوەی ڕوونووس کراو

en: System CPU usage
ckb: بەکارهێنانی سی‌ پی‌ یوو‌ی سیستەم

en: System memory
ckb: یادی سیستەم

en: System swap
ckb: ئاڵوگۆڕی سیستەم

en: Table
ckb: خشتە

en: Table %s has been dropped.
ckb: خشتەی %s سڕایەوە

en: Table %s has been emptied.
ckb: خشتەی %s خاڵی کرا.

en: Table alias
ckb: ناوی خشتەکان

en: Table caption:
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Table comments
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Table comments:
ckb: تێبینیەکانی خشتە:

en: Table level tabs
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Table name
ckb: ناوی خشتە

en: Table navigation bar
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Table of contents
ckb: خشتەی ناوەڕۆک

en: Table search
ckb: گەڕانی خشتە

en: Table space
ckb: گەڕانی خشتە

en: Table-level tabs
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Table:
ckb: خشتە

en: Tables
ckb: خشتەکان

en: Tables display options.
ckb: تێبینیەکانی خشتە

en: Tables:
ckb: خشتە

en: Tabs
ckb: بازدەرەکان

en: Take it
ckb: وەریگرە

en: Taking you to next step…
ckb: هەنگاوی داهاتووت…

en: Taking you to the target site.
ckb: هەنگاوی داهاتووت…

en: Target database
ckb: سڕینەوەی بنکەی دراوە

en: Target database `%s` was not found!
ckb: بنکە زانیاری ئامانج '%s' نەدۆزرایەوە!

en: Template name
ckb: ناوی بنکەی دراو

en: Template was deleted.
ckb: ڕیزەکە سڕایەوە

en: Template:
ckb: داڕێژه‌

en: Text
ckb: تاقیکرنەوە

en: Th
ckb: پێنج شەم

en: Thank you for submitting this report.
ckb: سوپاس بۆ ناردنی ئەم ڕاپۆرتە.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
ckb: پەڕگەی %s بوونی نییە لەسەر ئەم سیستەمە, تکایە سەردانی %s بۆ زانیاری زیاتر.

en: The bookmark has been deleted.
ckb: شوێندۆز سڕایەوە.

en: The central list of columns for the current database is empty
ckb: لیستەی بنەڕەتیی خانەکانی بنکەی دراوە بەتاڵن.

en: The database name is empty!
ckb: ناوی بنکەی دراوە بەتاڵە!

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
ckb: پێناسەی فرمانی پاشەکەوتکراو پێویستە دەستەواژەی RETURN ی تێدابێت!

en: The host name is empty!
ckb: ناوی خانەخوێ بەتاڵە!

en: The password is empty!
ckb: وشەی نهێنی بەتاڵە!

en: The passwords aren't the same!
ckb: تێپەڕە وشەکان وەک یەک نین!

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
ckb: بیرۆکەی ڕێکخستنەکانی PhpMyAdmin ناچالاک کراوە. %sبزانە بۆچی%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
ckb: ڕێکخستنەکانی بیرگەی phpMyAdmin ناچالاک کراوە. بۆ دۆزینەوەی کلیک لەمە بکە %shere%s.

en: The row has been deleted.
ckb: ڕیزەکە سڕایەوە

en: The user name is empty!
ckb: ناوی بەکارهێنانی خانەخوێ بەتاڵە!

en: The web server does not have permission to save the file %s.
ckb: وێبڕاژه‌كار مۆڵەتی پاشه‌كه‌وت کردنی فایلی %s نییە .

en: Theme
ckb: ڕووکار

en: There are no favorite tables.
ckb: هیچ خشتەیەکی تازە نیە

en: There are no recent tables.
ckb: هیچ خشتەیەکی تازە نیە

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
ckb: ئەم کردارە لەوانەیە درێژخایەن بێت،ئایا بەردەوام ئەبیت؟

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
ckb: لەم تێڕوانیینە بەلایەنی کەم ئەم ژمارە دێڕە بوونی هەیە.تکایە سەردانی %sبەڵگەسازی%s بکە .

en: Thread cache is not efficient.
ckb: بەدواچوونەوە ناچالاکە.

en: Threads
ckb: دابەشکراوەکان

en: Thu
ckb: پێنج شەم

en: Thursday
ckb: پێنج شەم

en: TiB
ckb: تێرابایت

en: Time
ckb: کات

en: Today
ckb: ئەمڕۆ

en: Too many error messages, some are not displayed.
ckb: هەڵەنامەی زۆر، هەندێکیان پێشان نەدراون.

en: Total
ckb: سەرجەم

en: Total Time
ckb: هەموو کاتەکان:

en: Total memory
ckb: سەرجەمی یاد

en: Total swap
ckb: سەرجەمی ئاڵوگۆڕ

en: Total time:
ckb: هەموو کاتەکان:

en: Total:
ckb: سەرجەم:

en: Track table
ckb: شوێنکەوتنی خشتە

en: Track view
ckb: شوێنکەوتنی خشتە

en: Tracked tables
ckb: شوێنکەوتەی خشتە

en: Tracking data deleted successfully.
ckb: زانیارییەکانی لێکۆڵینەوە بە سەرکەوتویی سڕانەوە.

en: Tracking is active.
ckb: بەدواچوونەوە چالاکە.

en: Tracking is not active.
ckb: بەدواچوونەوە ناچالاکە.

en: Tracking report
ckb: ڕاپۆرتە شوێنکەتووەکان

en: Tracking versions deleted successfully.
ckb: سیكوێڵ کیوریەکەت بەسەرکەوتوویی ئەنجامدرا

en: Traffic
ckb: هاتووچوو

[ctx: Trigger action time]
en: Time
ckb: کات

en: Tu
ckb: سێ شەم

en: Tue
ckb: سێ شەم

en: Tuesday
ckb: سێ شەم

en: Two-factor authentication
ckb: گۆڕینی وشەی نهێنی

en: Two-factor authentication has been removed.
ckb: ڕێگەپێدانی دوو-ڕێگەیی سڕایەوە

en: Two-factor authentication status
ckb: ڕێکخستنەکانی هەنووکە

en: Type
ckb: جۆر

en: Unique
ckb: بێهاوتا

en: Unit
ckb: یەکە

en: Unknown
ckb: نەناسراو

en: Unknown error
ckb: هەڵەیەکی نەزانراو

en: Unknown error in file upload.
ckb: هەڵەیەکی نەزانراو لە بارکردنی فایل.

en: Unknown table status:
ckb: دۆخی نەزانراوی خشتە:

en: Unlink from main panel
ckb: شاردنەوەی نیشاندەرەکان

en: Unselect all
ckb: هەلنەبژاردنی هەموو

en: Untitled
ckb: بێناو

en: Untracked tables
ckb: خشتە شوێن نەکەوتوەکان

en: Update
ckb: نوێكردنه‌وه‌

en: Update bookmark
ckb: پیشاندانی شوێندۆز

en: Update query
ckb: نوێکردنەوەی داواکاری

en: Updated
ckb: بارکراوە

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
ckb: بەکارهێنانی بە ڕێگایەکی کراوەی نەخشەی وەک خەتكی سادە

en: Use SSL
ckb: بەکارهێنانی SSL

en: Use database search
ckb: بەکارهێنانی گەڕان لە بنکەی دراو

en: Use host table
ckb: خشتەی خانەخوێ بەکار ببە

en: Use this value
ckb: ئەم نرخە هەڵبژێرە

en: Used memory
ckb: یادی بەکارهاتوو

en: Used swap
ckb: ئاڵوگۆڕی بەکارهاتوو

en: User
ckb: بەکارهێنەر

en: User account
ckb: بەکارهێنەرەکان

en: User accounts
ckb: بەکارهێنەرەکان

en: User groups
ckb: بەکارهێنەرەکان

en: User name:
ckb: ناوی بەکارهێنەر

en: User:
ckb: بەکارهێنەر:

en: Username
ckb: ناوی بەکارهێنەر

en: Users
ckb: بەکارهێنەرەکان

en: Users table
ckb: خشتە بەکار ببە

en: Value
ckb: نرخ

en: Value Column:
ckb: نرخەکانی ستونی %s

en: Value for the column "%s"
ckb: نرخی ستوون "%s"

en: Values
ckb: نرخ

en: Values for a new column
ckb: نرخ بۆ ستونی نوێ

en: Values for column %s
ckb: نرخەکانی ستونی %s

en: Variable
ckb: گۆڕاو

en: Variable %d:
ckb: گۆڕاو %d:

en: Variables
ckb: گۆڕاوەکان

en: Version
ckb: وەشان

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
ckb: وەشانی %1$s درووست کرا بۆ خشتە هەڵبژاردراوەکان، لێکۆڵینەوەیان بۆ چالاک کراوە.

en: Version information
ckb: زانیاری وەشان

en: Version information:
ckb: زانیاری وەشان:

en: Versions
ckb: وەشانەکان

en: View
ckb: نیشاندان

en: View %s has been dropped.
ckb: %s سڕایەوە

en: View only
ckb: تەنها پیشاندان

en: View structure
ckb: پێکهاتە

en: View users
ckb: بەکار دەبرێت

en: Views:
ckb: نیشاندان

en: Warning
ckb: ئاگاداری

en: Warnings
ckb: ئاگاداری

en: We
ckb: چوار شەم

en: Weak
ckb: لاواز

en: Web server
ckb: ڕاژەکاری وێب

en: Wed
ckb: چوار شەم

en: Wednesday
ckb: چوار شەم

en: Welcome
ckb: بەخێرهاتی

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Whether to show events under database in the navigation tree
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: Whether to show views under database in the navigation tree
ckb: پێشاندانی نیشاندەرەکان

en: With selected:
ckb: لەگەڵ پەڕگەی دەستنیشانکراو:

en: Without PHP code
ckb: بەبێ پی ئێچ پی کۆد

en: Wk
ckb: هەفتە

en: Words are separated by a space character (" ").
ckb: وشەکان بە هێمای بۆشایی جیا دەکرێنەوە (" ").

en: Y Values
ckb: نرخەکانی Y

en: Y values
ckb: نرخەکانی Y

en: YES
ckb: بەڵێ

en: Yes
ckb: بەڵێ

en: You are about to DESTROY a complete database!
ckb: تۆ خەریکی سڕینەوەی تەواوی بنکە زانیاریەکەیت!

en: You are about to DESTROY a complete table!
ckb: تۆ نزیکە تەواوی خشتەکە لەناو ببەی!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
ckb: تۆ دەتەوێت خشتەکە بەتەواوی بسڕیتەوە!

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
ckb: ڕێگەدان بە چوونەژوورەوە بۆ هەر ڕاژەکارێکی MySQL

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
ckb: تۆ ئێستا سێرڤەری نمایش بەکاردێنیت. تۆ دەتوانیت هەموو شتێک بکەیت، بەڵام تکایە root، debian-sys-maint و بەکارهێنەرەکانی pma مەگۆڕە. زانیاری زیاتر دەستدەکەوێت لە %s.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
ckb: ئێوە فایلێک بە پەستێنەر سازێکی پاڵپشتی نەکراو بار ئەکەن (%s).لەوانەیە لە ڕێکخستنەکان ناچالاک بێت وە یان پاڵپشتی بەردەست نییە بۆ ئەم فایلە.

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
ckb: تۆ ناتوانیت ئەم گۆڕاوانە بگۆڕیت. تکایە وەک root بڕۆ ژوورەوە یان پەیوەندی بە بەڕێوبەری بنکە دراوەکەت بکە.

en: You do not have InnoDB enabled.
ckb: InnoDB چالاککراوت نییە.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
ckb: تۆ چەند زانیاریەکت دەستکاری کردووە و پاشەکەوت نەکراون. تۆ دڵنیای لە دەرچوونت لەم پەڕە پێش پاشەکەوتکردنی زانیاریەکان؟

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
ckb: لە PHP ڕاژەکارەکەتان mbstring.func_overload چالاک کراوە. ئەو ڕێکخستنە بە درووستی لەگەڵ PhpMyAdmin کار ناکات و لەوانەیە ببێتە هۆکاری تێکچوونی هەندێک داتای بنکەی دراوە!

en: You have to choose at least one column to display!
ckb: دەبێت لانیکەم ١ خانە هەڵبژێریت بۆ پیشاندان!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
ckb: گۆڕانکارییەکانت پاشەکەوت نەکراون; دڵنیایت کە دەتەوێت ئەم پەڕە بەجێ بهێڵیت؟

en: You may want to refresh the page.
ckb: لەوانەیە پێویست بکات پەڕەکە نوێ بکەیتەوە.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
ckb: لەوانەیە تۆ هەوڵت دابێت فایلێک بە قەبارەیەکی زۆر بار بکەی. تکایە سەردانی %sبەڵگەسازی%s بکە بۆ چارەکردنی ئەم سنوردار کردنە.

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
ckb: تۆ چوویته‌ ده‌ره‌وه‌ی ڕاژه‌كار، بۆ چوونه‌ده‌ره‌وه‌ی ته‌واوه‌تی له‌ phpMyAdmin، پێویسته‌ له‌ هه‌موو ڕاژه‌كاره‌كان بچیته‌ ده‌ره‌وه‌.

en: Your SQL query has been executed successfully.
ckb: سیكوێڵ کیوریەکەت بەسەرکەوتوویی ئەنجامدرا

en: Zoom search
ckb: زوومکردنی گەڕان

en: active
ckb: چالاک

en: all of the words
ckb: لانی کەم یەکێک لە وشەکان

en: ascending
ckb: لە سەرەتاوە بۆ کۆتایی

en: at beginning of table
ckb: ژمارەی ڕیزەکان

en: at least one of the words
ckb: لانی کەم یەکێک لە وشەکان

en: cancel
ckb: واژلێهێنان

en: column(s)
ckb: ستون

en: concurrent_insert is set to 0
ckb: نرخی concurrent_insert ڕێکخراوە بۆ 0

en: criteria
ckb: ناوچە

[ctx: date and time types]
en: Date and time
ckb: بەروار و کات

en: deleted
ckb: سڕایەوە

en: deleting
ckb: سڕینەوە

en: descending
ckb: لە کۆتایی بۆ سەرەتا

en: display column
ckb: لە نێو خشتەی:

[ctx: for default]
en: None
ckb: نییە

en: general_log and slow_query_log are enabled.
ckb: general_log و slow_query_log چالاککراون.

en: general_log is enabled.
ckb: general_log چالاککراوە.

en: global
ckb: جیهانیی

en: in use
ckb: بەکار دەبرێت

en: inactive
ckb: ناچالاک

en: log_output is not set to TABLE.
ckb: log_output دانەنراوە بۆ خشتە.

en: log_output is set to TABLE.
ckb: log_output دانراوە بۆ خشتە.

en: long_query_time is set to %d second(s).
ckb: long_query_time ڕێکخراوە بۆ to %d چرکە.

en: none
ckb: هیچ

en: not active
ckb: ناچالاکە

[ctx: numeric types]
en: Numeric
ckb: ژمارە

en: per day
ckb: لە ڕؤژێکدا

en: per hour
ckb: لە کاتژمێرێکدا

en: per hour:
ckb: لە کاتژمێرێکدا

en: per minute
ckb: لە خولەکێک دا

en: per minute:
ckb: لە خولەکێک دا

en: per second
ckb: لە چرکەیەک دا

en: per second:
ckb: لە چرکەیەک دا

en: phpMyAdmin Demo Server
ckb: سێرڤەری نمایشی phpMyAdmin

[ctx: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features" on designer when user tries to set a display field.]
en: phpMyAdmin configuration storage is not configured for "Display Features".
ckb: بیرۆکەی ڕێکخستنەکانی PhpMyAdmin ناچالاک کراوە. %sبزانە بۆچی%s.

en: select column
ckb: دوو ستون هەڵبژێرە

en: select table
ckb: هەڵبژاردنی هەموو

en: slow_query_log and general_log are disabled.
ckb: slow_query_log و general_log ناچالاککراون.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
ckb: slow_query_log چالاکە, بەڵام تەنیا ئەو داوکارییانە تۆمار دەکات کە زۆرتر لە %d چرکە بخایەنن. باشترە کە کاتیی  long_query_time کەم بکرێتەوە بۆ 0 تا 2 چرکە، بەپێی تواناکانی ڕاژەکار.

en: slow_query_log is enabled.
ckb: slow_query_log چالاککراوە.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
ckb: slow_query_log چالاککراوە.

[ctx: string types]
en: String
ckb: ده‌قه‌ڕیزبه‌ند

en: the exact phrase as substring
ckb: دەقاودەقی ڕستە

en: the exact phrase as whole field
ckb: دەقاودەقی ڕستە

en: unknown
ckb: نەناسراوە

en: up to date
ckb: نوێترینە

en: ø Time
ckb: کات
