phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to mk translation catalogue (883 entries)

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
mk: "DROP DATABASE" командата е оневозможена.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
mk: "PRIMARY" <b>може</b> да биде име <b>само</b> на примарниот клуч!

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
mk: %% MyISAM искористен клучен бафер: %s%%, оваа вредност треба да биде над 95%%

en: %1$d column has been dropped successfully. | %1$d columns have been dropped successfully.
mk[0]: %1$d колона беше успешно отпуштена.
mk[1]: %1$d колони беа успешно отпуштени.

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
mk[0]: %1$d база на податоци беше успешно избришана.
mk[1]: %1$d бази на податоци беа успешно избришани.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
mk[0]: %1$d редица избришана
mk[1]: %1$d редици избришани

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
mk[0]: %1$d редица внесена.
mk[1]: %1$d редици внесени.

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
mk[0]: %1$s погодок во <strong>%2$s</strong>
mk[1]: %1$s погодоци во <strong>%2$s</strong>

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
mk: %d. %B %Y. во %H:%M

en: %d minute
mk: %d минута

en: %d minutes
mk: %d минути

en: %d second
mk: %d секунда

en: %d seconds
mk: %d секунди

en: %d table(s)
mk: %d табела(и)

en: %d total
mk: %d вкупно

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
mk: %s денови, %s часови, %s минути и %s секунди

en: %s has been disabled for this MySQL server.
mk: %s е оневозможен на овој MySQL сервер.

en: %s is available on this MySQL server.
mk: %s е достапен на овој MySQL сервер.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
mk: %s е основно складиште на овој MySQL сервер.

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
mk: %s барања извршени %s пати во %s секунди.

en: %s table | %s tables
mk[0]: %s табела
mk[1]: %s табели

en: %s value
mk: %s вредност

en: %s view
mk: %s поглед

en: (continued)
mk: (продолжува)

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
mk[0]: <strong>Вкупно:</strong> <em>%count%</em> погодок
mk[1]: <strong>Вкупно:</strong> <em>%count%</em> погодоци

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
mk: Датум, поддржан опсег од %1$s до %2$s

en: A primary key has been added on %s.
mk: Примарниот клуч %s е додаден.

en: A time, range is %1$s to %2$s
mk: Време, опсег од %1$s до %2$s

en: Aborted
mk: Прекинато

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
mk: Ратата на абортирани клиенти е %s, оваа вредност треба да биде помала од 1 на саат

en: Access denied!
mk: Пристапот не е допуштен!

en: Action
mk: Акција

en: Actions
mk: Акција

en: Add %d value(s)
mk: Додади %d вредност(и)

en: Add %s statement
mk: Додади %s израз

en: Add AUTO_INCREMENT value
mk: Додади AUTO_INCREMENT вредност

en: Add a point
mk: Додади точка

en: Add a polygon
mk: Додади полигон

en: Add an inner ring
mk: Додади внатрешен прстен

en: Add an option for column "%s".
mk: Додади опција за колона "%s".

en: Add constraints
mk: Додади ограничувања

en: Add geometry
mk: Додади геометрија

en: Add prefix to table
mk: Додај префикс кон табелата

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
mk: Додади услови за пребарување (делот "WHERE" од упитот):

en: Add statements:
mk: Додај изјави:

en: Add tables from other databases
mk: Додади табели од други датабази

en: Add/Delete columns:
mk: Додади/отстрани колони:

en: Add/Delete criteria rows:
mk: Додади/отстрани полиња за критериуми:

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
mk: Додади коментар во заглавие (користи \n за нов ред):

en: Administration
mk: Администрација

en: All
mk: Се

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
mk: Дозволува додавање на корисници и привилегии без повтроно вчитавање на табелата на привилегии.

en: Allows altering and dropping stored routines.
mk: Дозволува промена и бришење на stored рутини.

en: Allows altering the structure of existing tables.
mk: Дозволува промена на структурата на постоечките табели.

en: Allows changing data.
mk: Дозволува измена на податоци.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
mk: Дозволува поврзување иако е постигнат макслималниот број на врски; Неопходно за повеќето административни опции како што е подесување на глобални променливи или прекин на процеси наостанатите корисници.

en: Allows creating and dropping indexes.
mk: Дозволува креирање и бришење на клучева.

en: Allows creating new databases and tables.
mk: Дозволува креирање на нови бази на податоци и табели.

en: Allows creating new tables.
mk: Дозволува креирање на нови табела.

en: Allows creating new views.
mk: Дозволува креирање на нови погледи.

en: Allows creating stored routines.
mk: Дозволува креирање на stored рутини.

en: Allows creating temporary tables.
mk: Дозволува креирање на привремени табели.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
mk: Дозволува креирање, бришење и преименување на корсиничките имиња.

en: Allows deleting data.
mk: Дозволува бришење на податоци.

en: Allows dropping databases and tables.
mk: Дозволува бришење на бази на податоци и табели.

en: Allows dropping tables.
mk: Дозволува бришење на табели.

en: Allows executing stored routines.
mk: Дозволува извршување на stored рутини.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
mk: Дозволува увоз на податоци и нивен извоз во податотеки.

en: Allows inserting and replacing data.
mk: Дозволува вметнување и замена на података.

en: Allows locking tables for the current thread.
mk: Дозволува заклучување на табели на тековните процеси.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
mk: Дозволува извршување на SHOW CREATE VIEW упити.

en: Allows reading data.
mk: Дозволува читање на податоци.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
mk: Дозволува повтоно вчитување на подесувањата на серверот и празнење на кешот на серверот.

en: Allows shutting down the server.
mk: Дозволува гасење на серверот.

en: Alter table order by
mk: Промени го редоследот во табелата

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
mk: Пронајдена е грешка и извештајот за грешката е автоматски доставени врз основа на вашите подесувања.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
mk: Пронајдена е грешка и генериран е извештај за грешки, но испраќањето не успеа.

en: An index has been added on %s.
mk: Клучот е додаден %s.

en: Analyze table
mk: Анализа на табелата

en: Analyzing…
mk: Се Анализира…

en: And:
mk: И:

en: Any
mk: Било кој

en: Any host
mk: Било кој host

en: Any user
mk: Било кој корисник

en: Apr
mk: апр

en: Ascending
mk: Растечки редослед

en: Attributes
mk: Атрибути

en: Aug
mk: авг

en: Authentication method to use.
mk: Употребливи методи за автентикација.

en: Authentication settings.
mk: Подесувања за автентикација.

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
mk: Автоматското дополнување на табели и имиња на колони во SQL барања.

en: Autoextend increment
mk: Чекор на автоматско проширување

en: Automatic recovery mode
mk: Режим на автоматско опоравување

en: Available memory on this host: %s
mk: Достапна меморија на овој хост: %s

en: B
mk: бајти

en: Back
mk: Назад

en: Bad parameters!
mk: Неправилни параметри!

en: Bad type!
mk: Лош тип!

en: Binary
mk: Бинарен

en: Binary - do not edit
mk: Бинарен - не менувај

en: Binary log
mk: Бинарен дневник

en: Bookmark %s has been created.
mk: Маркерот %s е креиран.

en: Bookmark this SQL query
mk: Запамти SQL упит

en: Bookmarked SQL query
mk: Запамтен SQL упит

en: Browse
mk: Преглед

en: Browse foreign values
mk: Прегледни ги надворешните вредности

en: Browsing
mk: Прегледување

en: Buffer Pool
mk: Бафер

en: Buffer Pool Activity
mk: Активност на баферот

en: Buffer Pool Usage
mk: Искористеност на баферот

en: Buffer pool size
mk: Големина на баферот

en: Busy pages
mk: Зафатени страници

en: CREATE DATABASE before copying
mk: CREATE DATABASE пред копирање

en: CSV
mk: CSV формат

en: CSV for MS Excel
mk: CSV за MS Excel

en: Can't copy table to same one!
mk: Не можам да ја копирам табелата во самата себе!

en: Can't move table to same one!
mk: Не може да ја преместам табелата во самата себе!

en: Can't rename index to PRIMARY!
mk: Не можам да го променам клучот во PRIMARY (примарен) !

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cannot connect: invalid settings.
mk: Не може да се поврзам: лоши подесувања.

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
mk: Не може да се ископира базата на податоци со исто име. Сменете го името и пробајте повторно.

en: Cannot log in to the MySQL server
mk: Не можам да се пријавам на MySQL серверот

en: Cardinality
mk: Кардиналност

en: Change
mk: Промени

en: Change password
mk: Промена на лозинка

en: Change to %s
mk: Промени во %s

en: Character set of the file
mk: Сет на карактери на фајлот

en: Character set of the file:
mk: Кодна страна на податотеката:

en: Charset
mk: Кодна страна

en: Charsets
mk: Кодни страници

en: Chart
mk: Графикон

en: Check privileges for database "%s".
mk: Провери привилегии за базата на податоци "%s".

en: Check table
mk: Проверка на табелата

en: Check tables having overhead
mk: табели кои имаат пречекорувања

en: Click to sort.
mk: Кликни за да сортирате.

en: Close
mk: Затвори

en: Collation
mk: Подредување

[ctx: Collation]
en: Persian
mk: Персиски

[ctx: Collation]
en: Polish
mk: Полски

[ctx: Collation]
en: Romanian
mk: Романски

en: Collation:
mk: Подредување:

en: Column
mk: Колона

en: Column maximum:
mk: Колона максимум:

en: Column minimum:
mk: Колона минимум:

en: Column names
mk: Имиња на колони

en: Column names:
mk: Имиња на колони:

en: Column names:
mk: Имиња на колони:

en: Column-specific privileges
mk: Привилегии врзани за колоните

en: Column:
mk: Колона:

en: Columns enclosed with:
mk: Колоните се оградени со:

en: Columns escaped with
mk: Колоните се избегнати со

en: Columns escaped with:
mk: Колоните се избегнати со:

en: Columns separated with:
mk: Колоните се одвоени со:

en: Command
mk: Наредба

en: Comments
mk: Коментари

en: Composite with:
mk: Kомбиниранo со:

en: Compress connection to MySQL server.
mk: Компресија при конекција на MySQL сервер.

en: Compression
mk: Компресија

en: Compression:
mk: Компресија:

en: Configuration of pmadb…
mk: Конфигурација на pmadb…

en: Confirm
mk: Потврди

en: Connection:
mk: Конекциja:

en: Connections
mk: Конекции

en: Console
mk: Конзола

en: Constraints for dumped tables
mk: Ограничувања за извезените табели

en: Constraints for table
mk: Ограничувања за табелите

en: Continue
mk: Продолжи

en: Continued table caption
mk: Продолжен коментар на табелите

en: Contribute
mk: Учество

en: Copy
mk: Копирај

en: Copy table with prefix
mk: Копирај табела со префикс

en: Copying failed!
mk: Копирањето не успеа!

en: Could not add columns!
mk: Не може да се додаде колона!

en: Could not load class "%1$s"
mk: Не може да се вчита класа "%1$s"

en: Could not remove columns!
mk: Не можеше да се отстранат колоните!

en: Create
mk: Креирај

en: Create an index on %s columns
mk: Направи индекс на %s колони

en: Create version %1$s
mk: Создади верзија %1$s

en: Create version %1$s of %2$s
mk: Создади верзија %1$s од %2$s

en: Created
mk: Креирано

en: Creation
mk: Направено

en: Creation/Update/Check dates
mk: Датуми на креирање/ажурирање/проверка

en: Creation:
mk: Создадено:

en: Criteria:
mk: Критериуми:

en: Current amount of Questions: %s
mk: Сегашна вредност на Прашања: %s

en: Current query cache size: %s
mk: Тековната големина на кеширањи барања: %s

en: Current version: %s
mk: Сегашна верзија: %s

en: Customize appearance of the navigation panel.
mk: Подесување на изгледот на панелот за навигација.

en: Customize browse mode.
mk: Подеси мод на прегледување.

en: Customize default common import options.
mk: Подесување на стандардни опции за увоз.

en: Customize default export options.
mk: Подесување на стандардни опции за извоз.

en: Customize default options.
mk: Подеси стандардни опции.

en: Customize edit mode.
mk: Подесувања на модови за уредување.

en: Customize startup page.
mk: Подесување на стартна страница.

en: Customize text input fields.
mk: Подесувања на текст полиња.

en: Customize the navigation tree.
mk: Подесување на дрво за навигација.

en: Data
mk: Податоци

en: Data files
mk: Податотеки со податоци

en: Data home directory
mk: Основен директориум на податоците

en: Data only
mk: Само податоци

en: Data pointer size
mk: Големина на покажувачите на податоци

en: Data:
mk: Податоци:

en: Database
mk: База на податоци

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
mk: Датабазата %1$s беше копирана во %2$s.

en: Database %1$s has been created.
mk: Базата на податоци %1$s е креирана.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
mk: Датабазата %1$s беше преименувана во %2$s.

en: Database %s has been dropped.
mk: Базата на податоци %s не е прифатена.

en: Database Log
mk: Журнал на базата на податоци

en: Database comment
mk: Коментар на базата на податоци

en: Database comment:
mk: Коментар на базата на податоци:

en: Database-specific privileges
mk: Привилегии во врска со базата на податоци

en: Database:
mk: База на податоци:

en: Databases
mk: База на податоци

en: Databases display options.
mk: Опции за приказ на бази на податоци.

en: Databases statistics
mk: Статистика на базата на податоци

en: Dec
mk: дек

en: Default
mk: Стандардно

en: Defragment table
mk: Дефрагментирај ја табелата

en: Delete
mk: избриши

en: Delete entry from tracking report?
mk: Избришете запис од извештајот за тракирање?

en: Delete the matches for the %s table?
mk: Избришете ги совпаѓањата за табелата %s?

en: Delete tracking data for these tables?
mk: Избришете ги податоците за тракирање од овие табели?

en: Delete tracking data for these versions?
mk: Избришете ги податоците за тракирање од овие верзии?

en: Delete tracking data for this table?
mk: Избришете ги податоците за тракирање од оваа табела?

en: Delete tracking data for this version?
mk: Избришете ги податоците за тракирање за оваа верзија?

en: Deleting
mk: Бришење

en: Deleting %s
mk: Бришам %s

en: Deleting tracking data
mk: Се бришат податоци за следење

en: Descending
mk: Опаѓачки редослед

en: Description
mk: Опис

en: Differential
mk: Диференцијал

en: Dirty pages
mk: Валкани страници

en: Disable %s
mk: Исклучи %s

en: Disable foreign key checks
mk: Исклучи проверка на надворешни клучеви

en: Disable multi table maintenance
mk: Исклучете одржување на мулти табели

en: Disabled
mk: Оневозможено

[ctx: Display format]
en: Table
mk: Табела

en: Display order:
mk: Редослед на приказ:

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
mk: Прикажува намалена слика на која е можно да се кликне; опции: ширина, висина во пиксели (зачуван е оргиналнит однос).

en: Displays a link to download this image.
mk: Прикажува врска кон оваа слика (пример директно превземање од BLOB).

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
mk: Покажува дел од стрингот. Првата опција е број на знаци кои треба да се прескокнат од почетокот на стрингот (default 0). Другата опција е број на вратени знаци (default: до крај на стрингот). Третата опција е стринг кој се додава кага ќе дојде до отсекување (default: …) .

en: Distribution
mk: Дистрибуција

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
mk: Направи "упит по пример" (џокер знак: "%")

en: Do not change the password
mk: Немој да ја менуваш лозинката

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
mk: Дали навистина сакате да ги СКРАТИТЕ избраната(ите) партиција(ии)?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
mk: Дали навистина сакате да го избришете пребарувањето "%s"?

en: Do you really want to delete the selected items?
mk: Дали навистина сакате да ги избришете избраните елеметни?

en: Do you really want to delete this bookmark?
mk: Дали навистина сакате да ја избришете ознаката?

en: Do you really want to delete this central column?
mk: Дали навистина сакате да ја избришете оваа централна колона?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
mk: Дали навистина сакате да ја избришете корисничата група "%s"?

en: Do you really want to execute "%s"?
mk: Дали навистина сакате да извршите "%s"?

en: Do you really want to execute the following query?
mk: Дали навистина сакате да егзекутурате следното барање?

en: Do you really want to remove partitioning?
mk: Дали навистина сакате да ги отстраните партициите?

en: Do you really want to reset the replica (RESET REPLICA)?
mk: Дали навистина сакате да ја ресетирате репликата (RESET REPLICA)?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
mk: Дали навистина сакате да укинете избраниот(ите) корисник(ци) ?

en: Documentation
mk: Документација

en: Done
mk: Готово

en: Double-click to copy column name.
mk: Дупло-кликнете за до го копирате името на колоната.

en: Drop
mk: Бриши

en: Drop the databases that have the same names as the users.
mk: Избриши ги базите на податоци кои се именувани исто како и корисниците.

en: Dropping Foreign key.
mk: Отфрли Странски клуч.

en: Dropping column
mk: Отстранување на колона

en: Dump has been saved to file %s.
mk: Содржината на базата на податоци е сочувана во податотеката %s.

en: Dumping data for table
mk: Приказ на податоци од табелата

en: Edit
mk: Промени

en: Edit next row
mk: Ажурирање на следниот запис

en: Effective
mk: Ефективни

en: EiB
mk: EB

en: Empty
mk: Испразни

en: Enable %s
mk: Вклучи %s

en: Enable highlighting
mk: Вклучи истакнување

en: Enable navigation tree expansion
mk: Вклучи експанзија на навигационо дрво

en: Enabled
mk: Овозможено

en: Enclose export in a transaction
mk: Изврши извоз во трансакција

en: Engines
mk: Складишта

en: Enter server connection parameters.
mk: Наведете параметри за конектирање на сервер.

en: Error
mk: Грешка

en: Error 404! The page %s was not found.
mk: Грешка 404! Страницата %s не можеше да се најде.

en: Error in processing request:
mk: Грешка при процесирање на барањето:

en: Error in processing request: No event with name %1$s found in database %2$s.
mk: Грешка при процесирање на барањето: Нема настан со име %1$s најден во датабазата %2$s.

en: Error in processing request: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
mk: Грешка при процесирање на барањето: Нема прекинувач со име %1$s во датабазата %2$s.

en: Error in processing!
mk: Грешка во процесирање!

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
mk: Грешка при пренесување на уплоадираниот фајл, види [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error reading data for table %s:
mk: Грешка при читање на податоци за табелата %s:

en: Error reading structure for table %s:
mk: Грешка при читање на структура на табелата %s:

en: Error when evaluating: %s
mk: Грешка при евалуација: %s

en: Error while creating PDF:
mk: Грешка при креирање на PDF:

en: Error while working with template cache: %s
mk: Грешка при работење со кеш шаблон: %s

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
mk: Грешка: FOREIGN KEY врска не може да се додаде!

en: Error: Internal relationship could not be added!
mk: Грешка: Внатрешната врска не може да се додаде!

en: Error: Internal relationship could not be removed!
mk: Грешка: Внатрешната врска не може да се отстрани!

en: Error: relationship already exists.
mk: Грешка: врската веќе постои.

en: Event %1$s has been created.
mk: Настанот %1$s беше создаден

en: Event %1$s has been modified.
mk: Настанот %1$s беше променет.

en: Event type
mk: Вид на настан

en: Events:
mk: Настани:

en: Excel edition:
mk: Excel издание:

en: Execute this query again?
mk: Извршите го барањето повторно?

en: Execution results of routine %s
mk: Резултати на извршување на рутина %s

en: Explain SQL
mk: Објасни SQL

en: Export
mk: Извоз

en: Export as separate files
mk: Експортирај како одделени фајлови

en: Export of event %s
mk: Извоз на настан %s

en: Export templates:
mk: Шаблони за извоз:

en: Extra
mk: Дополнително

en: Failed
mk: Неуспешно

en: Failed attempts
mk: Неуспешни обиди

en: Failed calculating value for rule '%s'.
mk: Неуспешна калкулација за вредноста на правило '%s'.

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
mk: Неуспешна евалуација на прекондиција за правило '%s'.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
mk: Неуспешно форматирање на низа карактери за правило '%s'.

en: Failed running test for rule '%s'.
mk: Неуспешно извршување на тестот за правило '%s'.

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
mk: Не успеа да се преимени табелата %1$s во %2$s!

en: Feb
mk: феб

en: February
mk: Февруари

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
mk: Помалку од 1000 обработки на податоци се поднесни на овој сервер. Овие препорачувања може да не се точни.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
mk: Податотека %s постои на серверот, променете го името на податотеката или изберете опција за пишување врз неа.

en: File could not be read!
mk: Датотеката не е можно да се прочита!

en: Filter
mk: Филтер

en: Find:
mk: Барај:

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
mk: За default вредност, внесете само една вредност, без коси црти или наводници во следниов облик: а

en: Format
mk: Формат

en: Format:
mk: Формат:

en: Free pages
mk: Слободни страници

en: Fri
mk: Пет

en: Full texts
mk: Полни текстови

en: Fulltext
mk: Текст клуч

en: Function
mk: Функција

en: Functions:
mk: Функции:

en: General relation features
mk: Општи особини на релациите

en: General settings
mk: Општи поставувања

en: Generate
mk: Генерирај

en: Generation Time:
mk: Време на креирање:

en: Geometry %d:
mk: Геометрија %d:

en: Get support
mk: Поддршка

en: GiB
mk: GB

en: Gives access to the complete list of databases.
mk: Дава пристап на комплетната листа на базите на податоци.

en: Global privileges
mk: Глобални привилегии

en: Go
mk: OK

en: Go back to previous page
mk: Назад на претходната страница

en: Go back to this page
mk: Врати се на оваа страница

en: Go to database: %s
mk: Оди на датабаза: %s

en: Go to link:
mk: Посети линк:

en: Go to table: %s
mk: Оди на табела: %s

en: Grant
mk: Овозможи

en: Group items in the tree
mk: Групирај елементи во дрвото

en: Groups:
mk: Групи:

en: Has no effect in this MySQL version.
mk: Нема ефект во оваа верзији на MySQL.

en: Home
mk: Почетна страница

en: Host:
mk: Хост:

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
mk: Ако привремената податотека која се користи за брзо креирање на MyISAM индекси биде поголема отколку при користење на кешот за овде зададената вредност, користи го методот на кеширања на клучевите.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
mk: Ако вредноста е поголема од 1, индексите на MyISAM табелата паралелно се креираат (секој индекс во сопствена нишка) за време на процесот на поправка со подредување.

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Immediate table locks %
mk: Непосредни заклучувања на табели %

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
mk: Непосредни заклучувања на табели: %s%%, оваа вредност треба да биде над 95%%

en: Import
mk: Увоз

en: Importing into the database "%s"
mk: Увоз во датабаза "%s"

en: Importing into the table "%s"
mk: Увозување во табелата "%s"

en: Include table caption
mk: Вклучи и коментар на табелата

en: Includes all privileges except GRANT.
mk: Ги вклучува сите привилегии освен GRANT.

en: Incomplete params
mk: Непотполни параметри

en: Index
mk: Клуч

en: Index %s has been dropped.
mk: Клучот %s е избиршан.

en: Index name:
mk: Име на клуч :

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
mk: Индекс читања од меморија: %s%%, оваа вредност треба да биде над 95%%

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
mk: Просек на скенирање на индекс: %s, оваа вредност треба да биде под 1 на саат

en: Index type:
mk: Тип на клуч :

en: Indexes
mk: Клучеви

en: Indexes for table
mk: Индекси за табелата

en: Information
mk: Информации

en: Inner ring %d:
mk: Внатрешен прстен %d:

en: InnoDB Status
mk: InnoDB статус

en: Insert
mk: Нов запис

en: Insert another new row
mk: Додади уште еден нов запис

en: Insert as new row
mk: Внеси како нов запис

en: Insufficient space to save the file %s.
mk: Нема доволно простор за снимање на податотеката %s.

en: Invalid authentication type!
mk: Невалиден тип на автентикација!

en: Invalid database:
mk: Невалидна датабаза:

en: Invalid table name
mk: Невалидно име на табела

en: Jan
mk: јан

en: Jul
mk: јул

en: Jump to database '%s'
mk: Прескокни во базата на податоци '%s'

en: Jun
mk: јун

en: Keyname
mk: Име на клуч

en: KiB
mk: KB

en: Kill
mk: Прекини

en: Label key
mk: Ознака на клучот

en: Label key:
mk: Ознака на клучот:

en: Landscape
mk: Легнато

en: Last check
mk: Последна проверка

en: Last check:
mk: Последна проверка:

en: Last update
mk: Последна измена

en: Last update:
mk: Последна измена:

en: Last version
mk: Последна Верзија

en: Latched pages
mk: Заглавени страници

en: Length/Values
mk: Должина/Вредност*

en: Let every user access this bookmark
mk: дади дозвола на секој корисник да пристапува на овој упит

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
mk: Оставате го серверот да работи за подолго време додека се егзекуриани поголеми броеви на барања.

en: License
mk: Лиценца

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
mk: Го ограничува бројот на команди кои ги менуваат табелите или базите на податоци кои корисникот може да ги изврши за еден час.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
mk: Го ограничува бројот на нови конекции кои корисникот може да ги отвори за еден час.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
mk: Го ограничува бројот на упити кои корисникот може да ги постави на серверот за еден час.

en: Lines terminated with:
mk: Линиите завршуваат со:

en: Linestring %d:
mk: Линија текст %d:

en: Link not found!
mk: Врската не е пронајдена!

en: Links to
mk: Врски кон

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
mk: Linting е оневозможена за ова пребарување бидејќи ја надминува максималната должина.

en: List of changes
mk: Листа на промени

en: Loading…
mk: Вчитување…

en: Local
mk: Локален

en: Lock this account.
mk: Заклучи го овој корисник.

en: Log in
mk: Најави се

en: Log name
mk: Назив на дневникот

en: Log out
mk: Одјавување

en: Login Information
mk: Податоци за најавувањето

en: Long query time
mk: Долго време на барање

en: Mar
mk: мар

en: Matched rows:
mk: Совпаднати редови:

en: Max % MyISAM key buffer ever used
mk: Максимум % MyISAM искористен клучен бафер

en: Max: %s%s
mk: Максимална големина: %s%s

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
mk: Максимум број на карактери употребени кога се покажува SQL барање.

en: Maximum size for temporary files on index creation
mk: Максимална голема на привремени податотеки при креирање на индекси

en: Maximum size for temporary sort files
mk: Максимална големина на привремените податотеки за подредување

en: Maximum table tree depth
mk: Максимална длабочина на дрво за табели

en: May
mk: мај

en: Metadata for table %s
mk: Метадата за табела %s

en: MiB
mk: MB

en: Minimum number of databases to display the database filter box
mk: Минимум број на датабази за да се покажат филтрите за датабази

en: Minimum number of items to display the filter box
mk: Минимум број на елементи за да се покажат филтрите

en: Minor Version
mk: Мала Верзија

en: Missing connection parameters!
mk: Недостасуваат параметрите за конекција!

en: Missing parameter:
mk: Недостига параметар:

en: Missing value in the form!
mk: Недостасува вредност во образецот!

en: Modifications have been saved
mk: Измените се сочувани

en: Modify:
mk: Измени:

en: Mon
mk: Пон

en: More settings
mk: Повеќе поставки

en: Multi-table query
mk: повеќе-табеларно барање

en: MyISAM key buffer (index cache) % used is low.
mk: Големина на MyISAM клучен бафер (индекс кеш) % на користење е низок.

en: MyISAM key buffer size
mk: Големина на бафер за MyISAM клучеви

en: MySQL Architecture
mk: MySQL архитектура

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
mk: MySQL не е компајлиран како 64-битен пакет.

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
mk: MySQL врати празен резултат (нула записи).

en: MySQL said:
mk: MySQL порака:

en: NO
mk: НЕ

en: Name
mk: Име

en: New template:
mk: Нов шаблон:

en: No
mk: Не

en: No Password
mk: Нема лозинка

en: No Privileges
mk: Нема привилегии

en: No accounts selected.
mk: Не се одберени акаунти.

en: No change
mk: Нема измени

en: No column selected.
mk: Нема избрана колона.

en: No databases
mk: Базата на податоци не постои

en: No databases selected.
mk: Не е избрана ни една база на податоци.

en: No dependencies selected!
mk: Не беа избрани зависностите!

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
mk: Нема настан со име %1$s најден во датабазата %2$s.

en: No index defined!
mk: Клучот не е дефиниран!

en: No index parts defined!
mk: Делови од клучот не се дефинирани!

en: No parameters found!
mk: Не беа најдени параметрите!

en: No partial dependencies selected!
mk: Не беа избрани деловни зависности!

en: No privileges.
mk: Нема привилегии.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
mk: Не се најде рутина со име %1$s во датабаза %2$s.

en: No row selected.
mk: Нема избран ред.

en: No table selected.
mk: Не е избрана табела.

en: No tables found in database.
mk: Табелите не се пронајдени во базата на податоци.

en: No tables selected.
mk: Не е избрана ниту една табела.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
mk: Немаше прекинувач со име %1$s во датабазата %2$s.

en: None
mk: нема

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
mk: Немате доволно привилегија за прегледување на варијабили и подесувањата на серверот. %s

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
mk: Напомена: вклучувањето на статистиките може да доведе до зголемување на сообраќајот помеѓу веб серверот и MySQL серверот.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
mk: Напомена: Поставувањето на овие опции на 0 (нула) ги отстранува ограничувањата.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
mk: Белешка: phpMyAdmin ги зема привилегиите на корисникот директно од табелата на привилегии на MySQL. Содржината на оваа табела може да се разликува од привилегиите кои серверот ги користи ако се рачно изменети. Во тој случај, привилегиите треба да се вчитаат повторно, но вие ja немате RELOAD привилегијата.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
mk: Белешка: phpMyAdmin ги зема привилегиите на корисникот директно од табелата на привилегии на MySQL. Содржината на оваа табела може да се разликува од привилегиите кои серверот ги користи ако се рачно изменети. Во тој случај %sповторно вчитајте ги привилегиите%s пред да продолжите.

en: Nov
mk: нов

en: Number of rows per page
mk: Број на записи на страница

en: Number of rows:
mk: Број на редови:

en: Number of tables:
mk: Број на табели:

en: OK
mk: ОК

en: Oct
mk: окт

en: Official Homepage
mk: Официјален веб сајт

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
mk: Рата на отворени фајлови: %s, оваа вредност треба да биде помалку од 5 на саат

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
mk: Рата на отворени табели: %s, оваа вредност треба да биде помалце од 10 на саат

en: Operations
mk: Операции

en: Operator
mk: Оператор

en: Optimize table
mk: Оптимизација на табелата

en: Options:
mk: Опции:

en: Or
mk: или

en: Or:
mk: Или:

en: Original position
mk: Оргинална позиција

en: Other
mk: Други

en: Outer ring:
mk: Надворешен прстен:

en: Output
mk: Излез

en: Overhead
mk: Пречекорување

en: Overwrite existing file(s)
mk: Препиши ги постоечките податотеки

en: PHP Version:
mk: PHP верзија:

en: PHP extension:
mk: PHP проширувања:

en: PHP version:
mk: PHP верзија:

en: Page name
mk: Име на страна

en: Page number:
mk: Број на страници:

en: Page titles
mk: Наслови на страници

en: Page to open
mk: Страна да се отвори

en: Pages containing data
mk: Страници со податоци

en: Pages to be flushed
mk: Страници кои треба да бидат ускладени

en: Paper size
mk: Димензија на хартијата

en: Partial texts
mk: Деловни текстови

en: Partition by:
mk: Подели партиции по:

en: Partitions:
mk: Партиции:

en: Password
mk: Лозинка

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Percentage of MyISAM key buffer used
mk: Големина на искористен MyISAM клучен бафер

en: Percentage of index reads from memory
mk: Процентажа на индекс читања од меморија

en: Percentage of slow queries
mk: Процентажа на спори барања

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
mk: Процентажа на одредби што причунуваат привремени таблици

en: Percentage of temp tables on disk
mk: Процентажа на привремени табели на диск

en: Percentage of used key cache (calculated value)
mk: Процентажа на користен кеш за клучеви (калкулирана вредност)

en: Percentage of used open files limit
mk: Процентажа на лимитот на искористени отворени фајлови

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
mk: Percona документација е на <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: PiB
mk: PB

en: Pick
mk: Избери

en: Please enter a valid database name.
mk: Внесете валидно име на датабаза.

en: Please enter a valid table name.
mk: Внесете валидно име на табела.

en: Please select column(s) for the index.
mk: Молиме одберете колон(а/и) за индексот.

en: Point
mk: Точка

en: Point %d
mk: Точка %d

en: Point:
mk: Точка:

en: Polygon
mk: Полигон

en: Polygon %d:
mk: Полигон %d:

en: Portrait
mk: Вертикално

en: Position
mk: Позиција

en: Primary
mk: Примарен

en: Primary key already exists.
mk: Примарниот клуч веќе постои.

en: Primary key default sort order
mk: Стандардно подредување на примарен клуч

en: Primary server changed successfully to %s.
mk: Главниот сервер успешно се промени во %s.

en: Print
mk: Печати

en: Privileges
mk: Привилегии

en: Privileges for %s
mk: Привилегии на %s

en: Problems with indexes of table `%s`
mk: Проблем при индексирање на табелата `%s`

en: Procedures:
mk: Процедури:

en: Processes
mk: Процеси

en: Propose table structure
mk: Предложи структура на табелата

en: Protocol version:
mk: Верзија на протокол:

en: Proxy username
mk: Прокси корисничко име

en: Put columns names in the first row:
mk: Стави ги имињата на полињата во првата редица:

en: Query
mk: Упит по пример

en: Query by example
mk: Барање по пример

en: Query caching method
mk: Метод на кеширање за барања

en: Query window
mk: Прозорец за упити

en: Questions
mk: Прашања

en: Questions below 1,000
mk: Прашања под 1,000

en: Rate of open files
mk: Рата на отворени фајлови

en: Rate of reading first index entry
mk: Рата на читање првиот внес на индекс

en: Rate of reading fixed position
mk: Рата на читање на фиксна позиција

en: Rate of reading next table row
mk: Рата на читање на следниот ред на табелата

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
mk: Рата на читање на следниот ред на табелата: %s, оваа вредност треба да биде под 1 на саат

en: Rate of sorts that cause temporary tables
mk: Рата на одредба што предизвикува привремени табели

en: Rate of table open
mk: Рата на отварање на табели

en: Re-type
mk: Повтори внес

en: Re-type:
mk: Повторно напишете:

en: Read misses
mk: Промашувања при читање

en: Read misses in %
mk: Промашувања при читање во %

en: Read requests
mk: Барања за читање

en: Received
mk: Примено

en: Refresh
mk: Освежи

en: Relational schema
mk: Релациона шема

en: Release Series
mk: Серија на Издание

en: Reloading the privileges
mk: Повторно ги вчитувам привилегиите

en: Remember table's sorting
mk: Запомнете го сортирањето на табелата

en: Remembering designer settings:
mk: Запомни подесувања за дизајн:

en: Remove database
mk: Избриши ја базата на податоци

en: Rename
mk: Преименувај

en: Rename index
mk: Преименувај го индексот

en: Rename table to
mk: Промени го името на табелата во

en: Rename to
mk: Преименувајте во

en: Rename view to
mk: Преименувај го погледот во

en: Repair table
mk: Поправка на табелата

en: Repair threads
mk: Нишки на поправка

en: Replace NULL with
mk: Замени NULL со

en: Replace NULL with:
mk: Замени NULL со:

en: Replace table prefix
mk: Замени го префиксот на табелата

en: Report title:
mk: Наслов на извештај:

en: Request failed!!
mk: Барањето не успеа!!

en: Reset
mk: Поништи

en: Resource limits
mk: Ограничување на ресурси

en: Revoke
mk: Забрани

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
mk: Одземи ги сите привилегии на активните корисници а потоа избриши ги.

en: Routine %1$s has been created.
mk: Рутината %1$s беше создадена.

en: Routine %1$s has been modified.
mk: Рутината %1$s беше променета.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
mk: Рутината %1$s беше променета. Привилегиите се прилагодени.

en: Routines
mk: Рутини

en: Row length
mk: Должина на запис

en: Row size
mk: Големина на запис

en: Rows
mk: Записи

en: Rows:
mk: Редови:

en: Run SQL query/queries on database %s
mk: Изврши SQL упит(и) на базата %s

en: SQL Query
mk: SQL Барање

en: SQL compatibility mode:
mk: SQL компатибилен мод:

en: SQL queries settings.
mk: Подесувања за SQL барања.

en: SQL query
mk: SQL упит

en: SQL query on database <b>%s</b>:
mk: SQL упит на базата на податоци <b>%s</b>:

en: SQL query:
mk: SQL барање:

en: Sat
mk: Саб

en: Saturday
mk: Сабота

en: Save
mk: Сочувај

en: Save as file
mk: Сочувај како податотека

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
mk: Сочувај на серверот во директориумот <strong>%s</strong>

en: Saved bookmarked search:
mk: Пребарување на зачувани белешки:

en: Schema of the %s database
mk: Шема на %s датабаза

en: Screenshot of the %s theme.
mk: Слика од екранот на темата %s.

en: Search
mk: Пребарување

en: Search in database
mk: Пребарување низ базата на податоци

en: Search:
mk: Пребарај:

en: Searching
mk: Пребарување

en: Select "%s"
mk: Избери "%s"

en: Select all
mk: Избери сè

en: Select at least one of the options!
mk: Изберете барем една од опциите!

en: Select binary log to view
mk: Изберете бинарен дневник за преглед

en: Select from the web server upload directory [strong]%s[/strong]:
mk: Избери од веб серверот уплоад директориум [strong]%s[/strong]:

en: Select one…
mk: Изберете еден…

en: Sent
mk: Пратено

en: Sep
mk: сеп

en: September
mk: Септември

en: Server
mk: Сервер

en: Server %d
mk: Сервер %d

en: Server ID
mk: ID на серверот

en: Server type:
mk: Вид сервер:

en: Server variables and settings
mk: Серверски променливи и подесувања

en: Server version:
mk: Верзија на серверот:

en: Server:
mk: Сервер:

en: Servers display options.
mk: Опции за приказ на сервери.

en: Session value
mk: Вредност на сесијата

en: Set log_output to %s
mk: Подеси log_output во %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
mk: Подеси long_query_time на %d секунди.

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
mk: Подеси на 0 за да се собере панелот за навигација.

en: Settings
mk: Подесувања

en: Show
mk: Прикажи

en: Show PHP information
mk: Прикажи информации за PHP

en: Show all
mk: прикажи ги сите

en: Show color
mk: Прикажи боја

en: Show grid
mk: Прикажи мрежа

en: Show logo in navigation panel.
mk: Покажи лого на панелот за навигација.

en: Show this query here again
mk: Прикажи го повторно овој упит

en: Show:
mk: Прикажи:

en: Showing bookmark
mk: Прикажување белешка

en: Showing rows %1$s - %2$s.
mk: Приказ на записи %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
mk: Приказ на редови %1s - %2s

en: Size
mk: Големина

en: Skip Explain SQL
mk: Прескокни ги објаснувањата на SQL-от

en: Slow query logging
mk: Логирање на спори барања

en: Slow query rate
mk: Спора рата на барање

en: Sort
mk: Подредуваање

en: Sort buffer size
mk: Големина на меѓупросторот за подредување

en: Sort by key:
mk: Подредување по клуч:

en: Sort order:
mk: Подредување:

en: Sort rows
mk: Одреди редови

en: Sort:
mk: Подредување:

en: Source database `%s` was not found!
mk: Изворната датабаза `%s` не се најде!

en: Space usage
mk: Големина

en: Statements
mk: Име

en: Status
mk: Статус

en: Step
mk: Чекор

en: Storage Engine
mk: Вид на складиште

en: Storage Engine:
mk: Мотор на складиште:

en: Structure
mk: Структура

en: Structure and data
mk: Структура и податоци

en: Structure for view %s exported as a table
mk: Структура за поглед %s извезена како табела

en: Structure of %s
mk: Структура на %s

en: Structure only
mk: Само структура

en: Structure:
mk: Структура:

en: Submit
mk: Испрати

en: Suboptimal caching method.
mk: Неоптимален метод на кеширање.

en: Subpartition by:
mk: Подпартицирај по:

en: Subpartitions:
mk: Подпартиции:

en: Succeeded
mk: Успешно

en: Success
mk: Успех

en: Sum
mk: Вкупно

en: Sum of grouped rows:
mk: Сума на групирани редови:

en: Switch to %svisual builder%s
mk: Премини на %sвизуелна изградба%s

en: Switch to copied database
mk: Префрли се на копираната база на податоци

en: Switch to copied table
mk: Премини на копираната табела

en: Table
mk: Табела

en: Table %1$s has been altered successfully.
mk: Табелата %1$s беше успешно променета.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
mk: Табелата %1$s беше успешно променета. Привилегиите се прилагодени.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
mk: Табелата %1$s беше преименувана во %2$s.

en: Table %s has been copied to %s.
mk: Табелата %s е копирана во %s.

en: Table %s has been dropped.
mk: Табелата %s е отфрлена.

en: Table %s has been emptied.
mk: Табелата %s е испразнета.

en: Table %s has been flushed.
mk: Табелата %s е освежена.

en: Table %s has been moved to %s.
mk: Табелата %s е преместена во %s.

en: Table caption
mk: Коментар на табела

en: Table caption (continued):
mk: Наслов на табела (продолжение):

en: Table caption:
mk: Наслов на табела:

en: Table comments
mk: Коментар на табелата

en: Table comments:
mk: Коментар на табелата:

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
mk: Просек на споени табели: %s, оваа вредност треба да биде помала од 1 на саат

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
mk: Рата на чекање за заклучување на табели: %s, оваа вредност треба да бида помала од 1 на саат

en: Table maintenance
mk: Можете да извршите

en: Table of contents
mk: Содржина

en: Table options
mk: Опции на табелата

en: Table structure for table
mk: Структура на табелата

en: Table-specific privileges
mk: Привилегии поврзани со табелата

en: Table:
mk: Табела:

en: Tables
mk: Табели

en: Tables display options.
mk: Опции за приказ на табели.

en: Tables:
mk: Табели:

en: Taking you to next step…
mk: Кон следниот чекор…

en: Target database `%s` was not found!
mk: Целната датабаза `%s` не се најде!

en: Temp disk rate
mk: Рата на привремен диск

en: Template was created.
mk: Шаблонот беше создаден.

en: Template was deleted.
mk: Шаблонот беше избришан.

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
mk: Просек на привремени табели: %s, оваа вредност треба да биде помала од 1 на саат.

en: Thank you for submitting this report.
mk: Ви благодариме за поднесување на овој извештај.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
mk: %s датотеката не е достапна на системот, ве молиме посете ја страницата %s за повеќе информации.

en: The MySQL server version less than 5.1.
mk: Верзијата на MySQL серверот е помала од 5.1.

en: The account %s@%s has been successfully locked.
mk: Корисникот %s@%s беше успешно заклучен.

en: The account %s@%s has been successfully unlocked.
mk: Корисникот %s@%s беше успешно отклучен.

en: The bookmark has been deleted.
mk: Маркерот е избришан.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
mk: Меѓупросторот кој се алоцира при подредување на MyISAM индексите за време на операцијата REPAIR TABLE или при креирање на индекси со CREATE INDEX или ALTER TABLE.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
mk: Заеднички дел на патеката до директроиумот за сите InnoDB датотеки со податоци.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
mk: Тековната рата на кеширањите барања од %s%% е под 20%%

en: The database name is empty!
mk: Името на базата на податоци е празно!

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
mk: Default големина на покажувачите во бајти, се користи при CREATE TABLE за MyISAM табелите кога не е зададена опцијата MAX_ROWS.

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
mk: Директориумот кој го избравте за праќање не е достапен.

en: The host name is empty!
mk: Името на host-от е празно!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
mk: Големина на чекорот на проширување на големината на табелите кои автоматски се прошируваат кога ќе се наполнат.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
mk: Максимална големина на привремените податотеки кои MySQL смее да ги користи при повторно креирање на MyISAM индекси (во тек REPAIR TABLE, ALTER TABLE, или LOAD DATA INFILE операции).

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
mk: mbstring ПХП екстензијата не е пронајдена, а изгледа дека вие користите мултибајт каратер сет. Без mbstring екстензиите phpMyAdmin не може исправно да ги раздвојува стринговите и тоа може да доведе до неочекувани резултати.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
mk: Режим на автоматско опоравување на оштетени MyISAM табели, подесен при стартовање на серверот со опцијата --myisam-recover.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
mk: Името на примарниот клуч мора да биде "PRIMARY"!

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
mk: Бројот на елементи коишто се покажуваат на секоја странија од навигационото дрво.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
mk: Бројот на елементи коишто се покажуваат на секоја странија на првото ниво од навигационото дрво.

en: The password for %s was changed successfully.
mk: Лозинката за %s успешно е променета.

en: The password is empty!
mk: Лозинка е празна!

en: The passwords aren't the same!
mk: Лозинките не се идентични!

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
mk: Конфигурационото складирање на phpMyAdmin беше исклучено. %sДознајте зошто%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
mk: Складиштето за конфигурација на phpMyAdmin не е комплетно подесено, некои проширени особини се деактивирани. %sПронајдете зашто%s.

en: The primary key has been dropped.
mk: Примарниот клуч е избришан.

en: The privileges were reloaded successfully.
mk: Привилегиите се успешно вчитани.

en: The profile has been updated.
mk: Профилот е променет.

en: The query cache is considerably fragmented.
mk: Кешот за барања е значително фрагментиран.

en: The query cache is not enabled.
mk: Кешот за барање не е вклучен.

en: The rate of opening files is high.
mk: Ратата на отворени фајлови е висока.

en: The rate of opening tables is high.
mk: Рата на отварање на табели е висока.

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
mk: Ратата на читање од фиксна позиција е висока.

en: The rate of reading the first index entry is high.
mk: Ратата на читање на првиот внес на индескот е висока.

en: The rate of reading the next table row is high.
mk: Ратата на читање на следниот ред на табелата е висока.

en: The selected user was not found in the privilege table.
mk: Изабраниот корисник не е пронајден во табелата на привилегии.

en: The selected users have been deleted successfully.
mk: Изабраните корисници успешно се избришани.

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
mk: Големина на меморискиот бафер кој го користи InnoDB за кеширање на податоци и за индексите на своите табели.

en: The slow query log is disabled.
mk: Логирањето на спори барања е исклучено.

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
mk: Стапката за спори барања би требало да биде под 5%%, вашата вредност е %s%%.

en: The table name is empty!
mk: Името на табелата е празно!

en: The thread cache is set to 0
mk: Кеш на тредови е подесен на 0

en: The uptime is only %s
mk: Работно време е само %s

en: The user %s already exists!
mk: Корисник %s веќе постои!

en: The user name is empty!
mk: Не е внесен назив на корисник!

en: The web server does not have permission to save the file %s.
mk: На веб серверот не му е дозволено да го сочува фајлот %s.

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
mk: Има голем процент на спори барања во споредба со работното време на серверот.

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
mk: Има многу спори барања во споредба со вкупниот број на Барања.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
mk: Нема детални информации за статусот на овој вид на складиште.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
mk: Овој MySQL сервер не подржува %s вид на складиште.

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
mk: Овој MySQL сервер работи %1$s. Стартуван е на %2$s.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
mk: Оваа операција може да потрае. Да ли да продолжиме?

en: Thread %s was successfully killed.
mk: Процесот %s е успешно прекинат.

en: Thread cache
mk: Кеш за тредови

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
mk: Тред кеш рата на употреба %s%%, оваа вредност треба да биде над 80%%

en: Thread cache is not efficient.
mk: Тред кешот не е ефикасен.

en: Thu
mk: Чет

en: Thursday
mk: Четврток

en: TiB
mk: TB

en: Time
mk: Време

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
mk: За да имате попрецизни просеци, препорачано е да го оставите серверот да работи за подолго од еден ден пред да ја извршите оваа анализа

en: Toggle navigation
mk: Вклучи/Исклучи навигација

en: Too many clients are aborted.
mk: Премногу клиенти се абортирани.

en: Too many connections are aborted.
mk: Премногу конекции се абортирани.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
mk: Премногу одредби предизвикуваат привремени табели.

en: Total
mk: Вкупно

en: Total time:
mk: Вкупно време:

en: Total:
mk: Вкупно:

en: Traffic
mk: Сообраќај

en: Trigger %1$s has been created.
mk: Прекинувачот %1$s беше создаден.

en: Trigger %1$s has been modified.
mk: Прекинувачот %1$s беше променет.

en: Tue
mk: Вто

en: Two-factor authentication has been removed.
mk: Дво-факторната автентикација се отстрани.

en: Type
mk: Вид

en: Unable to connect to primary %s.
mk: Не успеа да се конектира со главниот %s.

en: Unique
mk: Единствен

en: Unit
mk: Единица

en: Unknown table status:
mk: Непознат статус на табела:

en: Unlock this account.
mk: Вклучи го овој корисник.

en: Untitled
mk: Без наслов

en: Updated
mk: Ажурирано

en: Uptime below one day
mk: Работно време под еден ден

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
mk: Работно време под еден ден, тунирање на перформанса може да не биде точно.

en: Use %s statement
mk: Користи %s изјава

en: Use delayed inserts
mk: Користи одложен внес

en: Use ignore inserts
mk: Игнорирај дупликати при внесување

en: Use text field
mk: Користи текст поле

en: Use this value
mk: Користи ја оваа вредност

en: User
mk: Корисник

en: User groups management is not enabled.
mk: Менаџментот за кориснички групи не е уклучен.

en: User name
mk: Назив на корисник

en: User:
mk: Корисник:

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: Users having access to "%s"
mk: Корисници кои имаат пристап "%s"

en: Value
mk: Вредност

en: Value for the column "%s"
mk: Вредност за колоната "%s"

en: Values for column %s
mk: Вредности за колона %s

en: Variable
mk: Променлива

en: Variable %d:
mk: Варијабила %d:

en: Variables
mk: Променливи

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
mk: Верзијата %1$s на %2$s беше избришана.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
mk: Верзија %1$s е креирана за избраните табели, следењето е активирано за нив.

en: Version information
mk: Информации за верзијата

en: Version information:
mk: Информации за верзијата:

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
mk: Верзијата е компајлирана од изворен код, не е официјален MySQL бинарен код.

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
mk: Верзија пониска од 5.1.30 (првата GA верзија од 5.1).

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
mk: Верзија пониска од 5.5.8 (првата GA верзија од 5.5).

en: Versions
mk: Верзии

en: View
mk: Поглед

en: View %s has been dropped.
mk: Прегледот %s беше отфрлен.

en: View only
mk: Види само

en: Views:
mk: Прегледи:

en: Web server
mk: Веб сервер

en: Wed
mk: Сре

en: Wednesday
mk: Среда

en: Welcome to %s
mk: %s Добредојдовте

en: Whether the table structure actions should be hidden.
mk: Криење на акциите за структура на табели.

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
mk: Дали да се автоматски рашири единствената датабаза во дрвото за навигација.

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
mk: Пред џокер знаците _ и % треба да стои знакот \ ако ги користите самостојно.

en: With selected:
mk: Обележаното:

en: Words are separated by a space character (" ").
mk: Зборовите се одвојуваат со празно место (" ").

en: Write requests
mk: Барање за упис

en: Write waits
mk: Чекања на упис

en: Write waits in %
mk: Чекања на упис во %

en: Wrong username/password. Access denied.
mk: Погрешно корисничко име/лозинка. Пристапот не е допуштен.

en: YES
mk: ДА

en: Yes
mk: Да

en: You are about to DELETE all the rows of the table!
mk: Со ова ги БРИШЕТЕ(DELETE) сите редови на табелата!

en: You are about to DESTROY a complete database!
mk: Со ова ја БРИШЕТЕ комплетната база на податоци!

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
mk: Немате право на пристап овде!

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
mk: Вие имате рана на спори барања од %s на саат, би требало да биде помалку од 1%% на саат.

en: You have added a new user.
mk: Додадовте нов корисник.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
mk: Имате вклучена mbstring.func_overload опција во вашите PHP подесувања. Оваа опција не е компатибилна со phpMyAdmin и може да доведе до грешки во некои податоци!

en: You have revoked the privileges for %s.
mk: Ги забранивте привилегиите за %s.

en: You have to choose at least one column to display!
mk: Изберете барем една колона за приказ!

en: You have updated the privileges for %s.
mk: Ги ажуриравте привилегиите за %s.

en: You may want to refresh the page.
mk: Можеби сакате да се освежи страница.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
mk: Можете да го зголемите {long_query_time} или да го оптимизирате барањето наведено во логот за спори барања

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
mk: Веројатно пробавте да прикачете датотека која е преголема. Ве молиме , погледнете ја %sдокументацијата%s за начин како да ја заобиколете оваа граница.

en: You should upgrade to %s %s or later.
mk: Би требало да го надоградите вашиот %s сервер на верзија %s или понова.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
mk: Треба да го надградите софтверот, MySQL 5.1 има подобрена перформанса, со MySQL 5.5 уште повеќе.

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
mk: Би требало да надградите до стабилна верзија на MySQL 5.5.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
mk: InnoDB баферот пулот е премногу мал.

en: Your SQL query has been executed successfully.
mk: Вашето SQL барање беше успешно егзекутирано.

en: as regular expression
mk: како регуларен израз

en: at least one of the words
mk: барем еден од зборовите

en: authored on %s by %s
mk: напишано на %s од %s

en: committed on %s by %s
mk: комитирано на %s од %s

en: database-specific
mk: Специфично за базата на податоци

en: dynamic
mk: динамички

en: global
mk: глобално

en: in use
mk: се користи

en: key_buffer_size is 0
mk: key_buffer_size е 0

en: long_query_time is currently set to %ds.
mk: long_query_time е моментално на %d секунди.

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
mk: Максимум %% MyISAM искористен клучен бафер: %s%%, оваа вредност треба да биде над 95%%

en: no description
mk: нема опис

en: not OK
mk: не е како што треба

en: pages
mk: страница

en: per day
mk: на ден

en: per hour
mk: на час

en: per minute
mk: во минута

en: per second
mk: во секунда

en: phpMyAdmin documentation
mk: phpMyAdmin документација

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
mk: phpMyAdmin се обиде да се поврзе на MySQL сервер, но серверот тоа не го допушти. Проверете го називот на host-от, корисничката сметка и лозинка во config.inc.php и уверите се дека одговараат на податоците кои сте ги добили од администраторот на MySQL серверот.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
mk: phpMyAdmin не можеше да го прекине процесот %s. Веројатно веќе е затворен.

en: unknown
mk: непознат

en: web server upload directory:
mk: директориум за праќање на веб серверот:

en: wildcard
mk: џокер

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
mk: {long_query_time} е подесено на 10 секунди или повеќе, така што се логираат само бавните барања што траат над 10 секунди.

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
mk: … избриши го стариот корисник од табелата на корисници а потоа повторно вчитај ги привилегиите.

en: … delete the old one from the user tables.
mk: … избриши ги старите од табелата на корисници.

en: … keep the old one.
mk: … сочувај го стариот.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
mk: … прво одземи ги сите привилегии на корисниците а потоа избриши ги.
