phpMyAdmin 5.2.1-dev - en to tt translation catalogue (424 entries)

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
tt: "DROP DATABASE" cönläläre sünderelgän.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
tt: Töp açqıçnıñ <b>ğına</b> adı "PRIMARY" bulırğa <b>tieş</b>!

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
tt: %Y.%m.%d, %H:%M

en: %d is not valid row number.
tt: %d digäne yazma sanı öçen kileşmi.

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
tt: %s kön, %s säğät, %s minut ta %s sekund

en: %s has been disabled for this MySQL server.
tt: Bu MySQL serverdä %s sünderelgän bulğan.

en: %s is available on this MySQL server.
tt: Bu MySQL serverdä %s bar.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
tt: Bu MySQL-serverdä %s digän saqlaw ısulı töp bularaq saylanğan.

en: (continued)
tt: (dawamlı)

en: A primary key has been added on %s.
tt: "%s" öçen töp açqıç qorıldı.

en: Aborted
tt: Özderelde

en: Access denied!
tt: İreşep Bulmadı!

en: Action
tt: Eş

en: Actions
tt: Eş

en: Add %s
tt: %s östäw

en: Add AUTO_INCREMENT value
tt: "AUTO_INCREMENT" bäyäsen östise

en: Add constraints
tt: Çikläwlär östise

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
tt: Ezläw şartın östäw ("WHERE" eçtälege):

en: Administration
tt: İdärä

en: All
tt: Barısı

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
tt: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tüşämä.

en: Allows altering the structure of existing tables.
tt: Biredä bulğan tüşämä tözeleşen üzgärtü xoquqı.

en: Allows changing data.
tt: Eçtälek üzgärtü xoquqı.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
tt: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; Required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.

en: Allows creating and dropping indexes.
tt: Açqıçlarnı qoru/beterü xoquqı.

en: Allows creating new databases and tables.
tt: Yaña biremlek/tüşämä yasaw xoquqı.

en: Allows creating new tables.
tt: Yaña tüşämä yasaw xoquqı.

en: Allows creating new views.
tt: Yaña qaraş qorırğa birä.

en: Allows creating stored routines.
tt: Saqlanğan funksílar qorırğa birä.

en: Allows creating temporary tables.
tt: Waqıtlı tüşämä yasaw xoquqı.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
tt: Qullanuçı xísabın qoru/salu/ataw eşen qılırğa birä.

en: Allows deleting data.
tt: Eçtälek beterü xoquqı.

en: Allows dropping databases and tables.
tt: Biremlek/tüşämä beterü xoquqı.

en: Allows dropping tables.
tt: Tüşämä beterü xoquqı.

en: Allows executing stored routines.
tt: Eçke funksílar eşlätterergä birä.

en: Allows inserting and replacing data.
tt: Eçtälek östäw/almaştıru xoquqı.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
tt: SHOW CREATE VIEW sorawların eşläterlek itä.

en: Allows reading data.
tt: Eçtälekne uqu xoquqı.

en: Allows shutting down the server.
tt: Serverne tuqtatu xoquqı.

en: Alter table order by
tt: Tüşämä eçtälegen bolay tezäse

en: An index has been added on %s.
tt: "%s" öçen ber açqıç qorıldı.

en: Analyze table
tt: Tüşämä centekläw

en: Any
tt: Törle

en: Any host
tt: Bar bulğan host

en: Any user
tt: Törle qullanuçı

en: Apr
tt: Äpr

en: Ascending
tt: Artıp

en: Attributes
tt: Üzençälek

en: Autoextend increment
tt: Biremlektä arttıru adımı

en: Automatic recovery mode
tt: Üzennän tözälü ısulı

en: B
tt: Bayt

en: Back
tt: Kire

en: Binary
tt: Binar

en: Binary - do not edit
tt: Binar - üzgärtmäslek

en: Binary log
tt: Binar köndälek

en: Bookmark this SQL query
tt: Bu SQL-sorawğa tamğa quy

en: Bookmarked SQL query
tt: Tamğalanğan SQL-soraw

en: Browse
tt: Küzätü

en: Buffer Pool
tt: Bufer Pulı

en: Buffer Pool Activity
tt: Bufer Pul Terelege

en: Buffer Pool Usage
tt: Bufer Pul Totılğanlığı

en: Buffer pool size
tt: Bufer pul olılığı

en: Busy pages
tt: Eştä bit

en: CREATE DATABASE before copying
tt: Kübäytü aldınnan CREATE DATABASE östise

en: CSV for MS Excel
tt: CSV bireme, MS Excel öçen

en: CSV using LOAD DATA
tt: LOAD DATA qullanıp CSV

en: Can't move table to same one!
tt: Ber ük at belän tüşämä küçerep bulmí!

en: Can't rename index to PRIMARY!
tt: Açqıçnı "PRIMARY" itep atap bulmí!

en: Cannot connect: invalid settings.
tt: Totaşa almím: yaraqsız köyläwlär.

en: Cannot log in to the MySQL server
tt: MySQL servergä totaşılıp bulmadı

en: Cardinality
tt: Qabatlanu sanı

en: Change
tt: Üzgärt

en: Change password
tt: Sersüz üzgärtü

en: Character set of the file:
tt: Şul biremneñ bilgelämäse:

en: Charset
tt: Bilgelämä

en: Charsets
tt: Bilgelämä

en: Check privileges for database "%s".
tt: "%s" biremlege öçen xoquqlar tikşerü.

en: Check table
tt: Tüşämä tikşerü

en: Check tables having overhead
tt: Check overheaded

en: Collation
tt: Tezü cayı

en: Column names
tt: Alan iseme

en: Column-specific privileges
tt: Berär bağana öçen xoquqlar

en: Command
tt: Ämer

en: Comments
tt: Açıqlama

en: Compression
tt: Qısu

en: Connections
tt: Totaşular

en: Content of table @TABLE@
tt: @TABLE@ atlı tüşämä eçtälege

en: Continued table caption
tt: Tüşämä dawamınıñ başlığı

en: Could not load import plugins, please check your installation!
tt: Totaşmalar yökläp bulmadı, quyılışın tikşerep alası!

en: Create
tt: Yarat

en: Creation
tt: Yasalışı

en: Creation/Update/Check dates
tt: Yaratılu/Üzgärelü/Tikşerü çaqları

en: Data
tt: Eçtälek

en: Data files
tt: Eçtälek bireme

en: Data home directory
tt: Biremnär törgäge

en: Data only
tt: Eçtälegen genä

en: Data pointer size
tt: Data pointer olılığı

en: Database
tt: Biremlek

en: Database %s has been dropped.
tt: %s biremlege beterelde.

en: Database comment
tt: Biremlek açıqlaması

en: Database-specific privileges
tt: Berär biremlekkä qağılışlı xoquqlar

en: Databases
tt: Biremleklär

en: Databases statistics
tt: Biremlek nöfüsläre

en: Dec
tt: Dek

en: Default
tt: Töpcay

en: Default theme %s not found!
tt: %s digän töp tışlaw tabılmadı!

en: Defragment table
tt: Tüşämä kisäklären berläşterü

en: Del
tt: Sal

en: Delayed inserts
tt: Kiçerelgän östäw

en: Delete
tt: Sal

en: Deleting %s
tt: "%s" Beterü

en: Descending
tt: Kimep

en: Description
tt: Açıqlama

en: Dirty pages
tt: Üzgärtelgän bit

en: Disable foreign key checks
tt: Yat tezeş tikşerüen sünderep

en: Disabled
tt: Sünek

en: Display order:
tt: Kürsätü tärtibe:

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
tt: Displays a clickable thumbnail; options: width,height in pixels (keeps the original ratio).

en: Displays a link to download this image.
tt: Displays a link to this image (direct blob download, i.e.).

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
tt: Only shows part of a string. First option is an offset to define where the output of your text starts (Default 0). Second option is an offset how much text is returned. If empty, returns all the remaining text. The third option defines which chars will be appended to the output when a substring is returned (Default: …) .

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
tt: "Ürnäk buyınça soraw" eşkärtü (almaştırma: "%")

en: Do not change the password
tt: Sersüzen üzgärtäse tügel

en: Documentation
tt: Qullanma

en: Drop
tt: Beter

en: Drop the databases that have the same names as the users.
tt: Bu qullanuçılar kebek atalğan biremleklärne beteräse.

en: Dump has been saved to file %s.
tt: Eçtälege "%s" biremenä saqlandı.

en: Dumping data for table
tt: Tüşämä eçtälegen çığaru

en: Edit
tt: Tözätü

en: Edit next row
tt: Kiläse yazma üzgärtü

en: Effective
tt: Uñışlı

en: EiB
tt: EB

en: Empty
tt: Buşat

en: Enabled
tt: Açıq

en: Enclose export in a transaction
tt: Transaksi eçendä ütkärep

en: Engines
tt: Engine

en: Error
tt: Xata

en: Error in ZIP archive:
tt: ZIP-tuplama eçendä xata:

en: Event type
tt: Buldıq töre

en: Explain SQL
tt: SQL Centekläw

en: Extra
tt: Östämä

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
tt: Serverdä %s digän birem bar inde, adın almaştırası, yä inde östän yazu tamğasın açası qala.

en: Find:
tt: Ezläw:

en: Flush (close) all tables
tt: Tüşämälärne yabıp beteräse

en: Flush query cache
tt: Soraw alxäteren awdar

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
tt: Töpcay bäyäsen kertkändä, kireawışlar qullanmasqa, cäyä eçenä da salmasqa. Bolayraq kertäse: a

en: Format
tt: Tözeleş

en: Format of imported file
tt: Yöklänğan birem tözeleşe

en: Free pages
tt: Buş bit sanı

en: Fri
tt: Cmğ

en: Fulltext
tt: Tulımäten

en: Function
tt: Funksí

en: General relation features
tt: Bäyläneşlär buyınça töp mömkinleklär

en: Generate
tt: Ürçet

en: GiB
tt: GB

en: Global privileges
tt: Töp xoquq

en: Go
tt: Äydä

en: Go back to previous page
tt: Aldağı bitkä qaytu

en: Go back to this page
tt: Bu bitkä kire qaytası

en: Grant
tt: Xoquq

en: Handler
tt: Eşkärtkeç

en: Home
tt: Başbit

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
tt: Bu waqıtlı birem tiz MyISAM açqıç qorğanda qullanıla ikän, ul monda bilgelängän açqıç alxäterennän olıraq bulırğa tieş, şul açqıç alxäterläw ısulına qarap.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
tt: Bu bäyä 1dän dä olıraq ikän, MyISAM tüşämä tezüle Tözätü eşe belän bergä açqıçlar qoru eşe dä cibäreler (açqıç sayın ber ayırım cep).

en: Ignore
tt: Qarama

en: Import
tt: Yökläw

en: Include table caption
tt: Tüşämä başlığın östise

en: Includes all privileges except GRANT.
tt: GRANT'tan basqa bar xoquqlar da bar.

en: Index
tt: Tezeş

en: Index %s has been dropped.
tt: "%s" digän tezeş salındı.

en: Index name:
tt: Tezeş adı&nbsp;:

en: Index type:
tt: Tezeş töre&nbsp;:

en: Indexes
tt: Tezeşlär

en: Information
tt: Beleşmä

en: InnoDB Status
tt: InnoDB Torışı

en: Ins
tt: Tıq

en: Insert
tt: Östäw

en: Insert another new row
tt: Tağın ber yazma östäw

en: Insert as new row
tt: Yaña yazma kert tä

en: Insufficient space to save the file %s.
tt: "%s" biremen saqlaw öçen buş ara citmi.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
tt: CSV yökläweneñ yaraqsız köyläneşe: %s

en: Invalid table name
tt: Tüşämä adı yaraqsız

en: Jan
tt: Ğın

en: Joins
tt: Bäylär

en: Jul
tt: Yül

en: Jun
tt: Yün

en: Key cache
tt: Tezeş alxätere

en: Keyname
tt: Tezeş adı

en: KiB
tt: KB

en: Kill
tt: Üter

en: Label key
tt: Açqıç yazması

en: Landscape
tt: Yatqırıp

en: Last check
tt: Soñğı tikşerü

en: Last update
tt: Soñğı yañartılu

en: Latched pages
tt: Berketelgän bit

en: Length/Values
tt: Ozınlıq/Bäyä*

en: Let every user access this bookmark
tt: Bu tamğanı bar qullanuçığa da ireşüle itäse

en: Links to
tt: Bonı belän bäyläneş

en: Local
tt: Cirle

en: Log in
tt: Kereş

en: Log name
tt: Köndälek adı

en: Log out
tt: Çığış

en: Login Information
tt: Kereş Turında

en: Maximal length of created query
tt: Kilgän soraw külämeneñ öske küläme

en: Maximum size for temporary files on index creation
tt: Açqıç yasaw öçen waqıtlı birem olılığın çıläw

en: Maximum size for temporary sort files
tt: Tezü öçen waqıtlı birem olılığın çıläw

en: MiB
tt: MB

en: Missing value in the form!
tt: Bu formıda bäyä kertelmi qalğan!

en: Modifications have been saved
tt: Üzgärtülär saqlandı

en: Mon
tt: Dşm

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
tt: MySQL sorawğa buş cawap, yäğni nül kertem qaytarttı.

en: MySQL said:
tt: MySQL qaytarışı:

en: Name
tt: Adı

en: No
tt: Yuq

en: No Password
tt: Sersüzsez

en: No Privileges
tt: Xoquqsız

en: No change
tt: Üzgäreşsez

en: No databases
tt: Biremleklär yuq

en: No databases selected.
tt: Biremlek saylanmağan.

en: No files found inside ZIP archive!
tt: ZIP-tuplama eçendä biremnär tabılmadı!

en: No index defined!
tt: Açqıç bilgelänmäde!

en: No privileges.
tt: Xoquqlar yuq.

en: No tables found in database.
tt: Bu biremlektä ber genä dä tüşämä yuq.

en: No users selected for deleting!
tt: Beteräse qullanuçılar saylanmağan!

en: No valid image path for theme %s found!
tt: %s digän tışlaw sürätläre urınlaşqan yul tabılmadı!

en: None
tt: Buş

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
tt: Note: Enabling the Database statistics here might cause heavy traffic between the webserver and the MySQL one.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
tt: Beläse: 0 (nül) kertelgän çaqta çikläwe beterelä.

en: Nov
tt: Nöy

en: Null
tt: Buş

en: Number of rows per page
tt: Bit sayın Kertem sanı

en: Oct
tt: Ökt

en: Official Homepage
tt: phpMyAdmin säxifäse

en: Open new phpMyAdmin window
tt: Yaña phpMyAdmin-täräzä açu

en: Operations
tt: Eşkärtü

en: Or
tt: Yä

en: Original position
tt: Tärtip buyınça urın

en: Overwrite existing file(s)
tt: Birem bar bulsa, östän yazdırası

en: Page number:
tt: Bitneñ sanı:

en: Pages containing data
tt: Eçtälekle bitlär

en: Pages to be flushed
tt: Buşatası bit

en: Paper size
tt: Qäğäz zuqlığı

en: Password
tt: Sersüz

en: Password:
tt: Sersüz:

en: PiB
tt: PB

en: Portrait
tt: Batırıp

en: Position
tt: Urın

en: Primary
tt: Töp

en: Print
tt: Bastır

en: Privileges
tt: Xoquqlar

en: Problems with indexes of table `%s`
tt: `%s` atlı tüşäw tezeşläre belän nidider tiskärlek bar

en: Processes
tt: Proseslar

en: Propose table structure
tt: Tüşämä tözeleşenä küzätü

en: Query
tt: Soraw

en: Query cache
tt: Soraw alxätere

en: Query results operations
tt: Soraw qaytarmasın eşkärtü

en: Query window
tt: Soraw täräzäse

en: Re-type
tt: Qabatla

en: Read misses
tt: Uñışsız uqu

en: Read misses in %
tt: Uñışsız uqu, % öçen

en: Read requests
tt: Uquğa soraw

en: Received
tt: Alındı

en: Refresh
tt: Yañart

en: Relational schema
tt: Bäyläneşlär sxeme

en: Reloading the privileges
tt: Bu xoquqlarnı yöklä

en: Rename table to
tt: Tüşämä adın üzgärtü

en: Repair table
tt: Tüşämä tözätü

en: Repair threads
tt: Tözätü cebe

en: Replace existing bookmark of same name
tt: Şulay uq atalğan bitbilgelärne almaştırası

en: Reset
tt: Awdar

en: Resource limits
tt: Resurs çikläwläre

en: Revoke
tt: Töşer

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
tt: Qullanuçı xoquqların awdarıp beteräse.

en: Row length
tt: Kerem ozınlığı

en: Row size
tt: Kerem olılığı

en: Rows
tt: Kerem

en: Run SQL query/queries on database %s
tt: %s biremlegendä eşlätäse SQL-soraw

en: SQL compatibility mode
tt: SQL, kileşterü ısulı

en: SQL query
tt: SQL-soraw

en: SQL query on database <b>%s</b>:
tt: <b>%s</b> biremlegenä SQL-soraw:

en: Sat
tt: Şmb

en: Save
tt: Saqla

en: Save as file
tt: Biremgä saqlıysı

en: Search
tt: Ezläw

en: Search in database
tt: Biremlektä ezläw

en: Select binary log to view
tt: Qaraw öçen binar köndälek saylaw

en: Sent
tt: Cibärelde

en: Sep
tt: Sen

en: Server ID
tt: Server ID'e

en: Server variables and settings
tt: Server üzgärmäläre &amp; köyläneşe

en: Servers
tt: Serverlär

en: Session value
tt: Sessi bäyäse

en: Show
tt: Kürsät

en: Show PHP information
tt: PHP turında

en: Show all
tt: Barısın kürsät

en: Show color
tt: Tösle kürsät

en: Show grid
tt: Sırlı kürsät

en: Show open tables
tt: Açıq tüşämä tezmäse

en: Show this query here again
tt: Bu sorawnı qabat kürsätäse

en: Showing bookmark
tt: Bitbilge kürsätü

en: Size
tt: Küläme

en: Skip Explain SQL
tt: SQL Centeklämäskä

en: Sort
tt: Tezü

en: Sort buffer size
tt: Tezü bufer küläme

en: Sorting
tt: Tezü

en: Space usage
tt: Totılğan Alan

en: Statements
tt: Cömlä

en: Status
tt: Torış

en: Storage Engine
tt: Saqlaw Isulı

en: Structure
tt: Tözeleş

en: Structure and data
tt: Tözeleşen dä, eçtälegen dä

en: Structure of table @TABLE@
tt: @TABLE@ atlı tüşämä tözeleşe

en: Structure only
tt: Tözeleşen genä

en: Submit
tt: Künder

en: Switch to copied database
tt: Kübäytelgän biremlekkä küçäse

en: Switch to copied table
tt: Kübäytelgän tüşämägä küçäse

en: Table
tt: Tüşämä

en: Table %s already exists!
tt: %s atlı tüşämä bar inde!

en: Table %s has been emptied.
tt: "%s" atlı tüşämä buşatıldı.

en: Table %s has been flushed.
tt: "%s" atlı tüşämä awdarıldı.

en: Table %s has been moved to %s.
tt: "%s" atlı tüşämä "%s" kebek ataldı.

en: Table caption
tt: Tüşämä başlığı

en: Table comments
tt: Tüşämä açıqlaması

en: Table maintenance
tt: Tüşämä eşkärtü

en: Table of contents
tt: Eçtälek isemlege

en: Table options
tt: Tüşämä köyläneşe

en: Table structure for table
tt: Tüşämä tözeleşe

en: Table-specific privileges
tt: Berär tüşämä öçen xoquqlar

en: Tables
tt: Tüşämä

en: Temporary data
tt: Çaqlı birem

en: The bookmark has been deleted.
tt: Tamğa beterelde.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
tt: REPAIR TABLE aşa MyISAM-açqıç tözätkändä dä, CREATE INDEX yä ALTER TABLE aşa açqıç östägändä dä yasala torğan bufer bu.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
tt: InnoDB biremnäre öçen törgäk yulınıñ töp öleşe bu.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
tt: InnoDB yasağanda bit öçen berketelgän küläme (töcay bäyäse 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.

en: The database name is empty!
tt: Biremlek iseme buş!

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
tt: MAX_ROWS köylämäse bäyälängän oçraqta, CREATE TABLE aşa MyISAM tüşämä qorğanda qullanası pointerneñ baytlı olılığı.

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
tt: Yökläw öçen bigelängän törgäkne uqıp bulmí.

en: The host name is empty!
tt: Host adı buş!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
tt: Tüşämä alanı tulğaç, anı arttıruçı adımı bu.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
tt: MyISAM açqıçın yañadan qorğanda (REPAIR TABLE, ALTER TABLE, yä LOAD DATA INFILE aşa), MySQL qullanırlıq waqıtlı birem olılığın çikläw bu.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
tt: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using multibyte charset. Without mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
tt: Cimerelgän MyISAM tüşämä üzennän tözälü ısulı, serverne --myisam-recover köylämäse belän cibärgän çaqta kebek.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
tt: Bu töp açqıçnıñ adı "PRIMARY" bulırğa tieş!

en: The number of bytes written to the log file.
tt: Köndälek biremenä yazılğan bayt sanı bu.

en: The number of cache hits.
tt: Alxätergä turı kilü sanı bu.

en: The number of currently open connections.
tt: Biredä açıq bulğan totaşu sanı.

en: The number of files that are open.
tt: Açıq toruçı birem sanı.

en: The number of free pages.
tt: Buş bitlär sanı.

en: The number of pages created.
tt: Yaratılğan bit sanı bu.

en: The number of pages read.
tt: Uqılğan bit sanı bu.

en: The number of pages written.
tt: Yazılğan bit sanı bu.

en: The number of sorted rows.
tt: Tezelgän yazma sanı bu.

en: The number of tables that are open.
tt: Açıq toruçı tüşämä sanı.

en: The password for %s was changed successfully.
tt: "%s" öçen sezsüz üzgärtü uñışlı uzdı.

en: The password is empty!
tt: Sersüzeñ buş!

en: The passwords aren't the same!
tt: Sersüzlär berbersenä kileşmi!

en: The primary key has been dropped.
tt: Töp açqıç beterelde.

en: The privileges were reloaded successfully.
tt: Bu xoquqlarnı yökläw uñışlı uzdı.

en: The selected user was not found in the privilege table.
tt: Bu qullanuçı xoquqlar tüşämä eçendä tabılmadı.

en: The selected users have been deleted successfully.
tt: Saylanğan qullanuçını beterü uñışlı uzdı.

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
tt: InnoDB üz tüşämä öçen alxäter belän açqıçlar urnaştırğanda bu olılıqta bulğan bufer qullana.

en: The table name is empty!
tt: Tüşämä adı kertelmi qaldı!

en: The user %s already exists!
tt: "%s" atlı qullanuçı bar inde!

en: The user name is empty!
tt: Atama buş!

en: Theme %s not found!
tt: %s digän tışlaw tabılmadı!

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
tt: Bu saqlaw engine öçen xälät turında centekle belem yuq.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
tt: Bu MySQL server %s saqlaw enginen totmí.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
tt: Bu eş ozaqqa suzıla ala. Barıber eşliseme?

en: Thread %s was successfully killed.
tt: %s cebe uñışlı üterelgän buldı.

en: Threads
tt: Ceplär

en: Thu
tt: Pnc

en: TiB
tt: TB

en: Time
tt: Waqıt

en: Total
tt: Tulayım

en: Traffic
tt: Taşım

en: Transaction coordinator
tt: Eş-ara idäräçese

en: Tue
tt: Sşm

en: Type
tt: Töre

en: Unique
tt: Qabatsız

en: Use LOCAL keyword
tt: LOCAL digän süz qullanıp

en: Use delayed inserts
tt: Kötterep östise

en: Use ignore inserts
tt: "IGNORE" belän kertäse

en: Use text field
tt: Bu mätennän

en: Use this value
tt: Bu bäyä belän

en: User
tt: Qullanuçı

en: User name
tt: İreşü iseme

en: Username:
tt: Atama:

en: Users having access to "%s"
tt: "%s" belän eşläw xoquqı bulğan qullanuçılar

en: Value
tt: Bäyä

en: Variable
tt: Üzgärmä

en: Variables
tt: Üzgärmälär

en: Version information
tt: Söreme turında

en: View
tt: Qaraş

en: View only
tt: Kürep kenä

en: Wed
tt: Çrş

en: Welcome to %s
tt: %s siña İsäñme di

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
tt: _ belän % bilgelären şul kileş kenä qullanu öçen \ belän ütkärergä kiräk.

en: With selected:
tt: Saylanğannı:

en: Words are separated by a space character (" ").
tt: Süzlärne buşlıq bilgese belän ayırası (" ").

en: Write requests
tt: Yazuğa soraw

en: Write waits
tt: Yazğanda kötterü

en: Write waits in %
tt: Yazğanda kötterü, % öçen

en: Wrong username/password. Access denied.
tt: Atama/sersüzeñ yalğış buluına kürä ireşep bulmadı.

en: Yes
tt: Äye

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
tt: Bonda bulu öçen, xoquqlarıñ citmi!

en: You have added a new user.
tt: Yana qullanuçı östälände.

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
tt: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause breaking of some data!

en: and then
tt: , şunnan soñ

en: as regular expression
tt: regexp kileş

en: at least one of the words
tt: berärse bulsa

en: database-specific
tt: berär biremlekkä qağılışlı

en: dynamic
tt: üzgärüçän

en: global
tt: ğömümi

en: in use
tt: totıla

en: no description
tt: Açıqlamasız

en: not OK
tt: OK tügel

en: pages
tt: bit

en: per hour
tt: säğät sayın

en: per minute
tt: minut sayın

en: per second
tt: sekund sayın

en: phpMyAdmin documentation
tt: phpMyAdmin qullanması

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
tt: phpMyAdmin bu MySQL servergä totaşılıp qarağaç, server bu totaşıluın özep quydı. Xäzer, "config.inc.php" biremendä kertelgän sanaqisem/ireşisem/sersüzlär tikäserep, alarnı MySQL idäräçese birgän mäğlümät belän çağıştırıp qarísı qala.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
tt: phpMyAdmin %s ceben üterä almadı. Bälki ul yabılğan bulğan da inde.

en: unknown
tt: belgesez

en: wildcard
tt: almaşbilge
